Lakástűzben hárman haltak meg térségünkben az év első félévében
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 242 lakástűz keletkezett június végéig, 72-vel kevesebb, mint 2022 első hat hónapjában. A tüzekben 14-en megsérültek, többségük füstmérgezést szenvedett és 3 ember életét vesztette - tájékoztatta szerkesztőségünket a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
Nyírmihálydiban februárban, Dombrádon áprilisban, Tákoson májusban követelt áldozatot a tűz.
A félév folyamán 2275 négyzetméternyi épített terület égett le. A lakástüzekhez összesen 342 tűzoltóautót riasztottak, a tűzoltók közel 153 órát töltöttek a tüzek oltásával. A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 7 lakástűz után indult tűzvizsgálat.
A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés, avar- vagy szemétégetés, illetve a kémény műszaki állapota miatt gyulladt ki épület. A legtöbb tűz a kéményben, a konyhában, illetve hálószobában keletkezett.
A 242 tűzzel érintett otthon közül csak 2-ben volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.
Szén-monoxid miatt 2023 első felében 33-szor hívták a térségbeli tűzoltókat. 5 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, 2 emberen pedig már nem lehetett segíteni.
Februárban ketten vesztették életüket Nagyhalászban
A szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Mivel meleg vízre nyáron is szükségünk van, nyáron is fenyegető veszélyforrásról van szó.
Forrás: Katasztrófavédelem