Lakástüzek – Elkerülhető a tragédia, ha betartjuk a katasztrófavédelem tanácsait
2024-ben összesen 420 lakástűz keletkezett Szabolcs-Szatmár-Beregben, 11-gyel kevesebb, mint 2023-ban. Az év folyamán 5753 négyzetméternyi épített terület égett le. A lakástüzekben 22-en megsérültek, többségük a belélegzett füst miatt, és 4 ember vesztette életét. A katasztrófavédelem jó tanácsokkal hívja fel a lakosság figyelmét a tragédiák elkerülése érdekében, az egyik legfontosabb, hogy minden otthonban legyen megbízható szén-monoxid-érzékelő.
Az országos adatok is csökkenő tendenciát mutatnak, ami a lakástüzeket illeti: 6372 lakástűz keletkezett, ami 81-gyel kevesebb, mint 2023-ban, illetve 113 ezer négyzetméternyi épített terület égett le, 2 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A lakástüzekben elhunytak száma kettővel kevesebb, mint 2023-ban, ám így is átlagosan négynaponta követelt áldozatot lakástűz – tartalmazza az éves adatokat összegző közlemény. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 420 lakástűz keletkezett, ez 11-gyel jelent kevesebbet, mint 2023-ban. Ebben a térségben négy áldozatot követeltek a különböző esetek. A 2025-ös év azonban tragédiákkal indult, alig néhány nap alatt már hatan vesztették életüket lakástűzben Magyarországon.
A lakástüzek főbb kiváltó okai még mindig a tüzelő-fűtő berendezés meghibásodására, az elektromos zárlatra, a nyílt láng használatára és a dohányzásra vezethetők vissza. Ezek a tüzek megelőzhetőek füstérzékelő használatával, hiszen ezek a készülékek a tűz kezdeti kialakulásakor már jeleznek, így van idő még cselekedni, tüzet oltani vagy akár elhagyni az égő épületet. Ahol egyébként ilyen készülékek voltak 2024-ben, ott nemhogy nagyobb sérülések, tragédiák sem keletkeztek, de az anyagi kár mértéke is jóval kisebb volt
– nyilatkozta Dóka Imre, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának helyettes szóvivője.
A Szabolcs vármegyei adatokból kiderül, a térségben dolgozó tűzoltóknak is hasonló tapasztalatai vannak: a leggyakrabban elektromos probléma, nyílt láng használata, a fűtési rendszer hibája, főzés, dohányzás, egyes esetekben pedig avar- vagy szemétégetés vezetett tűzhöz. A legtöbbször a konyhában, kéményben, illetve hálóban csaptak fel a lángok. A 420 tűzzel érintett ingatlan közül csupán egynél volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, akár életet is menthetnek.
Hogy ha betartjuk a tűzvédelmi előírásokat és odafigyelünk, akár vegyestüzelésű kályhák, kandallók esetében szikrafogót és egy úgynevezett hőtávolságot is alkalmazunk, ez azt jelenti, hogy a tüzelő-fűtő berendezések közvetlen közelében gyúlékony anyagot nem tárolunk, illetve az elektromos hálózatot évente, kétévente szakemberrel megnézetjük, hogy az elavult villamoshálózat elbírja-e a mai teljesítménnyel működő elektromos berendezéseket, akkor már nagyon sokat tettünk a lakásunk tűzvédelme érdekében. A decemberi-januári időszak, amikor többet tartózkodnak otthon, akkor a sütéssel és főzéssel a konyha is egy tűzveszélyes közeggé válhat, ha nem figyelünk oda. Itt elsősorban nyilván az égő, lecsöpögő zsiradékokra kell odafigyelni, arra, hogy például a csomagolásokat a tűzhely körül eltávolítsuk, hagyjuk tisztán, szabadon, a gyúlékony anyagot minél távolabb tegyük magától a főzőberendezésektől
– tette hozzá Dóka Imre.
2023-ban 52-szer, 2024-ben 51 alkalommal vonultak a térségbeli tűzoltók szén-monoxiddal kapcsolatos esethez. Az év során 12 ember vesztette életét a mérgező gáz miatt, Szabolcs-Szatmár-Beregben egy ember sem – ez többek között annak is köszönhető, hogy egyre több otthonban van szén-monoxid-érzékelő.