Legyél krónikás! – Petró Réka első helyen végzett az esszéíró pályázaton

hirdetés

November 8-án tartották a Legyél krónikás! című országos pályázat vármegyei díjkiosztóját a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Levéltárban. A beküldött munkák mindegyikét díjazták, első helyen Petró Réka, a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákja végzett.

Hagyományőrző esszé nyert

Legyél krónikás! címmel hirdette meg országos esszéíró pályázatát a Magyar Nemzeti Levéltár 2024 tavaszán, melyen Elmesélem 1000 szóban kategóriában díjazták az általános és középiskolás diákokat. A feladvány szerint a tanulóknak saját vagy éppen családi emlékeiket kellett papírra vetniük. A pályamunkákat elektronikus úton kellett beküldeni, a végeredmény a zsűri szakmai véleménye alapján született meg. Első helyen Petró Réka Lekvárfőzés című írása végzett. Mint megtudtuk: kedves emlékek fűzik ehhez a témához.

Talán ez volt, ami a legközelebb állt hozzám, mint téma, mert már egészen kicsi koromtól kezdve az életem része volt. Nagymamámékhoz jártunk ki mindig Ibrányba, ahol ez tulajdonképpen hagyomány volt. Talán tavasszal vagy nyáron jártunk, nem emlékszem pontosan, mert két éve már nem voltunk, de mindig lekvárt főztünk. A pályázatot pedig igazából édesanyám találta – mondta Petró Réka, aki hamar megírta esszéjét, ám az, hogy minden korosztály számára befogadható módon fogalmazza meg írását, több időt vett igénybe.

Fontos a diákok motiválása a szokások fenntartásához

A diák felkészítő tanára, Fehér Ildikó történelemoktatóként örült tanítványa témaötletének, hiszen így megtaníthatta arra, hogy miként érdemes a régi néphagyományokat továbbadni az utókornak.

Nagyon örültem, hiszen történelemtanárként a munkám része, hogy miként tudom a gyerekeket motiválni arra, hogy a régi szokásokat, néphagyományokat fenntartsák, átadják, tehát ne kioltsák a régmúlt szépségeit, hanem az utókor számára továbbadják azokat. Rékában egyébként megvan az a képesség, hogy kiválóan tud fogalmazni, illetve a nagyszüleinél látta annak folyamatát, hogy ezt a régi hagyományt hogyan űzik, s hogy üstben addig kell kavarni a lekvárt, míg az jó sűrű nem lesz – fogalmazott a történelemtanár, aki mindig felhívja diákjai figyelmét a hasonló versenyekre, és motiválja, segíti őket.

Számtalan lehetőség és támogatás

A Magyar Nemzeti Levéltár nemcsak intézmények, hivatalok iratait gyűjti, az egyének és közösségek, köztük a fiatalabb korosztály történeti értékű emlékeit is szeretné megőrizni. Erre pedig tökéletes lehetőséget nyújthatott ez a pályázat, hiszen ezáltal a diákok rögzíthetik egyéni, családi és iskolai élményeiket, melyek a későbbiekben akár történelmi kutatások forrásai is lehetnek. Dr. Bánszki Hajnalka, a helyi levéltár igazgatója elmondta: a levéltár számára fontos, hogy támogassák a fiatalokat.

Számtalan formában igyekszünk a diákokat, illetve a történelemtanárokat megfogni. Onnantól kezdve, hogy a Nemzeti Levéltár továbbképzést szervez a tanároknak, lehetőséget biztosítunk arra is, hogy aki mester fokozatot kíván szerezni, annak mi legyünk a szakmai partnere. Számos iskolával van együttműködési szerződésünk, önkénteseket fogadunk az 50 órás közösségi szolgálat keretein belül. Levéltári órákat, foglalkozásokat tartunk, elég sok diák jön ezáltal hozzánk – mondta az igazgató.

Az esszéíró versenyt a Nemzeti Művelődési Intézet is támogatta és segítette.