(Magyar fejlesztésű eszközzel védik a madarakat az áramütéstől)

Magyar fejlesztésű eszközzel védik a madarakat az áramütéstől

Jún 7, 2020

Magasfeszültségű oszlopokra szerelt védőeszköz tesztelése kezdődött Hortobágyon. A magyar fejlesztésű, különleges szigetelés azt akadályozza meg, hogy a közepes- és nagy testű madarakat áramütés érje. Ez a sérülés nagyon gyakori, a legtöbb esetben az állat pusztulásához vezet – hangzott el az M1 Híradójában..

Mentett gólyafiókák a Hortobágyi Madárparkban. A kicsik árvák lettek, miután szüleik áramütés miatt elpusztultak.

A fokozottan védett ragadozómadár rétisas szintén áramütést szenvedett, de az életét sikerült megmenteni. A madárkórházban minden évben több száz ilyen sérüléssel találkoznak.

Háromszáz állandó lakójuk egyharmada az elektromos vezetékek miatt már soha nem lesz alkalmas a szabad életre.

„Ami leggyakrabban sérül villanyoszlopon, az a vörös vércse. Szinte száz százalékban áramütés miatt kerülnek hozzánk. Az egerészölyvek mintegy egyharmada és a gólyáknak körülbelül a fele. Ugyanis a kirepüléskor, mikor kirepül a fiatal gólya először, és érintkezik a vezetékkel, és az legtöbbször halálos” – mondta Déri János, a hortobágyi madárkórház vezetője.

A Hortobágy környékén már biztonságban lesznek a fiatal gólyák és más nagyobb testű madarak, mivel tíz helyen különleges, magyar fejlesztésű védőeszközt szereltek a villanyoszlopokra. Az egyik áramszolgáltató és egy villamossági gyár fogott össze a madárvédelemért dolgozó szakemberekkel a védőeszköz megalkotásában.

Az oszlopok tetején lévő kapcsolóberendezést kerítésszerűen veszi körbe a speciális anyagból készült szerkezet. Így tartja távol a madarakat attól a résztől, amit nem lehet leszigetelni.

„Ez a középfeszültségű vezetékrendszernek olyan eleme ez a kapcsolóberendezés, ami mozgásban van, nem szigetelhető, és ha megközelítik a madarak egy kritikus távolságon belülre, vagy megérintik, akkor zárlat alakul ki, és áramütést szenvedhetnek” – mondta Tihanyi Gábor, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetője.

A berendezés tesztelése a Hortobágyi Nemzeti Park területén egy évig tart. Ha sikeres lesz, vagyis csökken az áramütések miatt elpusztult, vagy megsérült madarak száma, akkor az ország többi részén is felszerelik az oszlopokra a védőeszközt.

hirado.hu

Előző hír
Figyelmeztető előrejelzés - Felhőszakadásra is készülnünk kell vasárnap
Következő hír
Rózsakert Szabadtéri Színpad

Kapcsolódó híreink