Magyar Kultúra napja – Kölcsey Ferenc alkotásai a ma embere számára is érvényes mondanivalóval bírnak
Kölcsey Ferencről szólt idén a Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület azon előadó estje, melyet már hagyományszerűen minden évben megtartanak a Magyar Kultúra napja alkalmából a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban. Dr. Nagy Balázs egyesületi tag kiemelte: az író művei olyan ma is érdekfeszítő alkotások, melyek napjainkban is aktuális üzenetekkel bírnak. Az előadást követően az egyesület további tagjai maguk által választott Kölcsey művekkel is készültek.
Hagyaték a jövő generációi számára
A nyíregyházi Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület minden évben megemlékezik a Magyar Kultúra napjáról. Idén az ehhez kapcsolódó előadó esten Kölcsey Ferenc műveiből olvastak fel az egyesület tagjai a könyvtárban. Az esemény bevezető előadását dr. Nagy Balázs, főiskolai docens, az egyesület elnökségi tagja tartotta. Előadása során azokra az ismeretterjesztő, tudományos könyvekre hívta fel a figyelmet, melyek az elmúlt években jelentek meg a költővel kapcsolatban. Hozzátette: a fiatalokat is szeretné jobban bevonni és közelebb hozni az irodalomhoz, számukra filmeken, képregényeken keresztül tette érdekesebbé Kölcsey életművét.
– Nyilván nehéz a fiatalok nyelvén ezeket a kétszáz éve született műalkotásokat megszólaltatni, ugyanakkor hangsúlyozni kell azt, hogy itt nem költőkről, művekről tanítunk, sokkal inkább egy probléma centrikus gondolkodásra szeretnénk őket ösztönözni. Megértetni, hogy az irodalom is egyfajta művészeti ág, az egyént szólítja meg, s mindnyájunknak lehetnek érvényes gondolatai, például egy 1800-as években született alkotónak is. Kölcsey Ferenc is nem csupán az unokaöccsére hagyta azokat a gondolatokat, melyek a mai napig érvényesek, hanem ezek az intelmek, úgy gondolom, a 21. században is fontosak számunkra
– magyarázta dr. Nagy Balázs.
Az előadó esten több fiatal is részt vett, voltak, akik a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból érkeztek.
A ma embere számára is érvényes tanulságok
Dr. Nagy Balázs úgy látja, annak ellenére, hogy a költő zárkózott ember volt, mégis egy olyan nagyon mély, filozofikus gondolkodású személyről van szó, akinek nem csupán a műalkotás volt fontos, hanem hogy hazájának érdekeit az országgyűlésben, a társadalmi életben is képviselje. A magyar nyelv ügyéért is sokat tett, a nyelvújításban játszott szerepe megkérdőjelezhetetlen. Az előadó szerint a magyar kultúrának elengedhetetlen része az, amit az író képvisel, ha csak a Himnuszra gondolunk, eszünkbe juthat: milyen tartósan velünk maradhatnak azok a költemények, melyek részt vettek történelmünk, hazánk sorsának formálódásában. Hangsúlyozta: Kölcsey-nek nem csupán lírai alkotásaira érdemes figyelni, hiszen több novellával is gyarapította műveinek számát.
– Kölcsey Ferenc neve hallatán elsősorban az epigrammái, elégiái jutnak eszünkbe, holott ő nem csak a lírai műnemben alkotott. Vannak nagyon jó novellái, ezekből két olyanról is beszélek az előadáson, mely figyelemre méltó. Az egyik A kárpáti kincstár, a másik A vadászlak. Emellett érdeklődött még a dal műfaja iránt. Itt nem a népies dalra, hanem a romantikus műformákra kell gondolnunk, s azok a ballada, esetleg románcszerű alkotások is figyelemre méltóak, melyek nem annyira ismertek, de egy másik oldaláról mutatják be nekünk az írót
– mutatta be a költő sokszínűségét az előadó.
A kárpáti kincstár című novellája egy olyan felvidéki szerelmi történet, mely egy fiatal nemesről szól, aki ábrándjainak a rabjává válik, ez pedig a történet végén a vesztét okozza. A költő alkotása arra hívja fel a figyelmet, hogy a 21. században is ugyan fontosak az ideák, de mindig meg kell találnunk a harmóniát a saját életünkben. Nem merülhetnek ki a tevékenységeink az ábrándok kergetésében. Ez és számos más műve alapján elmondható, hogy Kölcsey Ferenc csaknem összes alkotása a ma embere számára is érvényes mondanivalóval és tanulsággal bír.