hirdetés
Szombaton újra életre keltek a Márton-napi hagyományok a Sóstói Múzeumfaluban, ahova több mint 1800 látogató érkezett. A vendégeket libazsíros kenyérrel kínálták és „Márton poharával” is koccinthattak, amelybe már az idei újborokat töltötték. A nap folyamán ismét megrendezték a libaszépségversenyt, és bőségesen kínáltak libás fogásokat is. A skanzen portái megnyíltak, a faluközpontban pedig számos színpadi előadás szórakoztatta a közönséget.
A már hagyománynak számító Márton-napi vigasság egyik leginkább várt pillanata a libaszépségverseny eredményhirdetése volt, hiszen a nap folyamán rengeteg látogató szavazott a szárnyas jelöltekre. Nem voltak könnyű helyzetben a vendégek, hiszen mind a négy versenyző nagy közönségkedvenccé vált a nap során, azonban végül két győztest is hirdettek, Gerák Lilla és Lili testvérpár Kisasszony és Stewie névre hallgató libáinak nyakába került az aranyérem.
– Őt Stewie-nak hívják, hároméves és nagyon örülök, hogy nyert, mert tavaly második helyezett volt – mondta el a győztes, csokornyakkendőt viselő lúdról büszke tulajdonosa, Gerák Lilla.
Rozmaringos libacomb, hagymás-zabos libamáj, Márton-napi libatoros
A libaszépségverseny mellett természetesen a különleges gasztronómiai fogások sem maradhattak el, a falu kemencéjében sült finomságokat, ízletes gyógyteát és a Káposzta Neked segítségével káposztás ételeket is kínáltak ezen a napon. A látogatók a legkülönfélébb libás fogásokat is megkóstolhatták a Magyar Népi Ízőrző Lovagrend jóvoltából, akik rendszeres résztvevői a rendezvénynek, az idei alkalomra pedig több mint 500 kilogramm libahússal érkeztek.
– Öt éve folyamatosan itt vagyunk, és mára olyan ételek elkészítésére törekedtünk, amelyek igazán egyediek és különlegesek. Például a rozmaringos libacombot nem egyszerűen törtburgonyával tálaltuk, hanem különleges ízt adva hozzá egy kis batátát és friss almát kevertünk a burgonyába, mellé pedig vöröskáposztát kínáltunk. Végig igyekeztünk teljes ételsort megalkotni: libamáj, zúza, libamell, toros, lúdláb – minden ínyenc fogást elhoztunk ide a vendégeknek – emelt ki néhány ínyencséget Rácz Mihály, a Magyar Népi Ízőrző Lovagrend nagymestere.
Falusi vásár, színpadi programok, nyitott porták
Rácz Mihály, a Magyar Népi Ízőrző Lovagrend nagymestere azt is elmondta, számukra kiemelten fontos a hagyományápolás a gasztronómia tekintetében is, ezért is járnak újra és újra vissza a Márton-napi vigasságra. Azt is elárulta, az idei rendezvényen a látogatók abszolút kedvence a sült libacomb volt. A Sóstói Múzeumfalu rendezvényén pedig számtalan színpadi program is várta az érdeklődőket, de volt falusi vásár, népi játékok, zene, tánc, bábszínház, így mindenki megtalálhatta a számára legkedveltebb elfoglaltságot.
– Érdekes látni, hogy a libaszépségverseny 2024-ben is töretlen népszerűségnek örvend. Sosem gondoltam volna, de valóban izgalmas látványosság, hiszen ilyen eseménnyel a mindennapokban ritkán találkozunk. Nagy öröm számunkra, hogy az élőszavas mesemondás ismét középpontba kerülhetett, hiszen nemcsak megmutathattuk, milyen élmény ez, hanem a Csarodai Parókia többször is megtelt a látogatók lelkes érdeklődésével. Ráadásul, a saját élő portáink is nagy sikert arattak: a kemence melletti hímzés, a picit homályosabb szobákban zajló kézműves tevékenységek és a kukoricamorzsolás mind-mind különleges élményt nyújtottak a vendégeknek – hangsúlyozta Kácsor-Ignácz Gabriella, a Sóstói Múzeumfalu múzeumpedagógusa, rendezvényszervezője.
A Márton-napi vigasság közel 30 éves múltra tekint vissza a skanzenben és a felhőtlen szórakozáson túl, többek között az is a célja, hogy az érdeklődők még közelebb kerüljenek a régi időkhöz, hiszen a vendégek előtt megnyíltak a porták és a házak is. A rendezvény sikerét pedig mi sem bizonyítja jobban, hogy több mint 1800 látogató érkezett a nap folyamán, hogy egy kicsit visszarepülve az időben, felelevenítse a Márton-nap hangulatát.