hirdetés
Ez idáig több, mint 700 régészeti jelenség került napvilágra, zömmel avar koriak, kisebb részben pedig késő császárkoriak – tájékoztatta szerkesztőségünket Körösfői Zsolt, a Jósa András Múzeum ásatásvezető régésze.
A Jósa András Múzeum Buj határában nyáron próbafeltárást végzett, most pedig megelőző feltárás keretében folytatja a kutatást.
Árokrendszerek a mélyben
A területen két nagyméretű, feltehetőleg szarmata-kori árokrendszer halad keresztül, amelyek egyrészt a korabeli települést határolta le, másrészről a csapadékvizet vezethette el.
Körösfői Zsolt a nyiregyhaza.hu-nak elmondta:
A lelőhely mélyebb részein összesen negyven kutat találtunk, s tártunk fel.
Védelmi célokat is szolgálhattak
Az avarkori település közel kéttucatnyi földbe mélyített házai észak-dél irányban sorakoznak. A szabadtéri kemencék a falu szélein helyezkednek el, talán a füsttől és a tűzveszélytől óvták az egykori lakókat.
A közel négy hektáros területen nagy létszámú ásatási brigád vallatja, a 6-8 fős múzeumi szakmai stáb munkáját közel félszáz bontómunkás segíti.
Az előkerült leletek jövője
Az időjárás még igen kegyes volt, ennek fényében a múzeum bízik abban, hogy a január végi határidőt tartani tudja. Az előkerült leletek a megyei hatókörű múzeumba kerülnek be, ahol mosásuk és tisztításuk után azokat restaurálják, majd beleltározzák.
Borbély Szabina Niké