Megemlékezés a Kállayban – Már nem élhették meg, hogy méltó helyre kerüljön a gyűjtemény

Dec 6, 2024

Megemlékeztek a Kállay Gyűjtemény alapítójáról, első igazgatójáról és az intézmény első munkatársáról. Kállay Kristófnak, dr. Lakatos Saroltának és Magyarné Ildikónak 2020 decemberében állítottak emléktáblát, azóta minden évben megemlékeznek róluk. A közös bennük, hogy sokat fáradoztak a gyűjtemény létrehozásán, de sajnos egyikőjük sem élte meg, hogy méltó helyre, a Kállay-házba kerüljön a gyűjtemény.

Annak idején Ulrich Attilával döntöttünk arról, hogy egy emléktáblával adózunk és tisztelgünk az emlékük előtt…

2020 óta egy emléktábla díszíti a Kállay Gyűjtemény falát. A márvány három személyiség nevét őrzi a hálás utókornak. Az első Kállay Kristófé, aki történelmileg is értékes örökségét adományozta a városnak. Ebből jött létre a gyűjtemény értékes anyaga. A második név Lakatos Saroltáé, aki felismerte, micsoda értéket képvisel Kristóf bácsi öröksége és mindent megtett azért, hogy a hagyaték méltó helyre kerüljön. Az emléktáblán Magyarné Ildikó neve is helyet kapott, aki segített a hagyaték gondozásában.       

Három név három életút, de egy, ami közös bennük, a Kállay Gyűjtemény, hiszen a Kállay alapítója Kállay Kristóf, a gyűjtemény első intézményigazgatója dr. Lakatos Sarolta és az első kolléganő, aki elkezdte a munkákat itt, a Kállay Gyűjteményben, Magyarné Ildikó, aki sajnos nincs köztünk, mert fiatalon, tragikusan meghalt. Úgy döntöttünk akkor, az akkori igazgatóval, dr. Ulrich Attilával, hogy egy emléktáblával emlékezünk meg róluk és ezt örömmel tesszük, mert az új Kállay-ház falára került fel az emléktábla, amit azonban sem Kristóf bácsi, sem Sarolta, sem Ildikó nem tudott megélni…

- mondta el Dohanics László a Kállay Gyűjtemény vezetője.

A Kállay Gyűjtemény ma már több száz négyzetméteren kínál kulturális élményt a látogatóknak. Állandó és időszaki kiállításoknak ad helyet, családi és gyerekprogramokat szerveznek itt. Jelenleg pedig egy bábszínház történetébe kalauzolja az érdeklődőket.

„A hagyományt nem ápolni kell, mert nem beteg…”

A hagyományokat meg kell élni – ezt hangsúlyozta Nagy Szabina önkormányzati képviselő a megemlékezésen. Kiemelte, a Kállay Gyűjtemény fontos szerepet tölt be a város életében.

Sebő Ferenc gondolai jutottak eszembe, amit találtam és ő azt mondja, hogy a hagyományainkat és a kultúrát megélni kell. Azt gondolom, hogy a Kállay Gyűjtemény és ez a mai alkalom méltó arra, hogy ezt az élményt át tudjuk adni a fiataloknak, időseknek egyaránt, hiszen egy olyan impozáns helyen vagyunk Nyíregyháza kultúrnegyedében, ahol meg tudjuk élni újra az értékeinket… 

- tette hozzá Nagy Szabina.

A Kállay Gyűjtemény Miklós-napon, sőt egész héten gondol a legkisebbekre. Vasárnapig ugyanis reggel 9 és 17 óra között a Mikulással is lehet itt találkozni.

Kapcsolódó galéria

A Kállay Gyűjtemény elhunyt alapítóira emlékeztek Nyíregyházán

Előző hír
Területi Bajnokságokban ugrottak medencébe a AQUA SE vízilabdásai.
Következő hír
Első alkalommal rendezett Mikulás ünnepséget a Rotary Club Nyírség

Kapcsolódó híreink