Mesélő Nyíregyháza – Új kiadvánnyal ünnepelték Nyíregyháza örökváltságának 200. évfordulóját

hirdetés

Nyíregyháza idén ünnepli örökváltságának 200. évfordulóját. Ennek alkalmából a Nyíregyházi Városvédő Egyesület megjelentette a Mesélő Nyíregyháza sorozat 35. füzetét, melynek nyilvános bemutatóját kedden tartották a Korzóban. Az esemény egyben a Beszélgessünk régi időkről! című előadás-sorozat záróeseménye is volt. A kiadvány szakértő szerzője, Kujbusné dr. Mecsei Éva főlevéltáros az örökváltság előzményeit és máig tartó hatásait ismertette.

Október 26-án volt 200 éve, hogy Nyíregyháza piacán kihirdették az örökváltságot, amelyet elődeink 1803-ban a Dessewffy, majd 1824-ben a Károlyi családdal kötöttek. Ezzel a különleges és egyedi megállapodással a nyíregyháziak hatalmas összefogással és anyagi áldozattal váltották meg szabadságukat és függetlenségüket a város földesuraitól, míg más települések ezt 1848-ban állami törvényekkel ingyen kapták meg. Az eseményhez kapcsolódóan a Városvédő Egyesület kiadta a Mesélő Nyíregyháza sorozat 35. füzetét, amely az örökváltság jelentőségét dolgozza fel. A kiadvány bemutatóját kedden tartották a Korzóban, ahol a város történelmét is részletesebben ismertették.

„A Nyíregyházi Városvédő Egyesület immár negyedik félévében hirdeti Beszélgessünk régi időkről! című sorozatát. Kezdetben csupán egy négy részből álló sorozatot terveztünk, ám az óriási érdeklődés, amit ti is láthattok, hiszen ismét telt ház előtt tartjuk az eseményt, arra ösztönzött bennünket, hogy folytassuk. Ez már a tizenkettedik alkalom, és talán a legfontosabb is, mivel most egy új kiadványt is bemutatunk: a Nyíregyháza örökváltságának 200. évfordulója alkalmából megjelent füzetet. Ezt a kiadványt az Imi Print készítette el, és külön öröm számunkra, hogy ez a 35. füzetünk. A kötetet pedig Kujbusné dr. Mecsei Éva főlevéltáros írta” – mondta el Cservenyák Katalin, a Nyíregyházi Városvédő Egyesület elnöke.

Kujbusné dr. Mecsei Éva az eseményen kiemelte, a nyíregyházi örökváltság rendkívüli jelentőségű volt, hiszen egyedül Nyíregyháza engedhette meg magának azt a hatalmas anyagi áldozatot, amely a földesúri jogok kiváltásával járt. Ezzel a lépéssel a település lakói saját jövőjüket biztosították, míg más városoknak csak az 1848-as törvények révén adatott meg a földesúri jogok eltörlése. Az örökváltság tehát nem csupán egy jogi intézmény volt, hanem egy erős közösségi összefogás és hatalmas anyagi áldozatvállalás eredménye. Nyíregyháza ezzel a lépéssel nemcsak a szabadságát, hanem a jövőjét is biztosította, és egyedülálló példát mutatott más települések számára.

„A nyíregyháziaknak valóban oka van a büszkeségre. Mint említettem, Magyarországon csupán Nyíregyháza volt képes a 19. században arra, hogy pénzért megváltja magát, és elkerülje a csődöt. Sőt, a város nemcsak, hogy megmenekült, hanem olyan mértékben fejlődött, hogy Deák Ferenc a pozsonyi országgyűlésen, Madách Imre pedig egy levelében lelkesedve dicsérte Nyíregyházát, mondván, hogy „nem láttam még ilyen szépen és nagy léptékben megvalósulni az örökváltságot”. A város példaként szerepelt az 1848-as törvények által elindított jobbágyfelszabadítás és örökváltság megvalósításában” – részletezte Kujbusné dr. Mecsei Éva, a Mesélő Nyíregyháza sorozat 35. füzet szerzője.

Kujbusné dr. Mecsei Éva hangsúlyozta, a mai kor feladata, hogy modern módon tovább örökítse ezt az ünnepet, így a felnövekvő generációk számára is megmaradjon az üzenete: az ősök tisztelete, a hála, a hit és a szeretet, mivel jövőnk a múltunkra épül.