Mise szólt a katyńi áldozatokért
Nyíregyháza Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata 2024.április 21- én, vasárnap délelőtt a Nagyboldogasszony Társszékesegyházban, mise keretében emlékezett meg a katyńi vérengzésről.
A katyńi vérengzés néven ismert tömeggyilkosságot az ÖK(b)P Központi Bizottságának Politikai Bizottsága 1940. március 5-én hozott döntését végrehajtva követték el a Belügyi Népbiztosság (NKVD) egységei a Szovjetunió területén lévő hadifogolytáborokban raboskodó lengyel (részben tartalékos) tisztek és főtisztek ellen. Az áldozatok számát a különböző becslések 22 és 23 ezer fő közé teszik.
A gyilkosságok áldozatait a Szmolenszk melletti Katinyban, a Tver melletti Mednojében és a ma Harkiv elővárosát képező Pjatyihatka erdeiben tömegsírokban hantolták el. Mind a gyilkosságokat, mind pedig az áldozatok eltüntetését nagy titokban végezték, de a németek már 1943-ban felfedezték az első tömegsírokat a Harmadik Birodalom által megszállt területeken, Katiny erdeiben. (A több helyszínen végrehajtott tömeggyilkosság ezért kapta a nevét Katinyról.) Szintén ehhez az eseményhez kapcsolják annak a 7000 személynek a meggyilkolását, akiket a szovjetek Nyugat-Fehéroroszország és Nyugat-Ukrajna börtöneiben tartottak fogva hadifogolystátusz nélkül, jóllehet közel 1000 lengyel tiszt is volt köztük.
A vérengzéseknek magyar áldozata is volt, Korompay Emánuel Aladár tartalékos százados, a Varsói Egyetem magyar lektora.
A mise a 2010 áprilisában a Katyni események 70, évfordulójára szervezett megemlékezésre, Szmolenszk felé tartó akkori lengyel kormány 96 tagjáról is szólt, akik a repülőgép lezuhanásakor vesztették életüket.
A vasárnapi misén, a megemlékezés perceit a Lengyel- Magyar Baráti Társaság STO-LAT Kamarakórusának felcsendülő kórusművei tették még meghittebbé.