Nevelőszülőktől az önálló életig - A gyermekvédelemben élő fiatalok karrierálmaihoz járulnak hozzá

hirdetés

Magyarországon közel 23 ezer fiatal él gyermekvédelmi gondoskodásban, akiknek nagy nehézséget jelent önálló életet kezdeni fiatal felnőttként. Nekik segít az új K&H életrevalók program, amelyben 16-24 éves, gyermekvédelmi ellátásban részesülők, vagy onnan frissen kikerültek vehetnek részt. A program pályázatán a fiatalok maximum 1 millió forint értékben igényelhetnek képzést, támogatást, amely segítségével könnyebben érhetik el önálló életük álmainak megvalósulását. A kezdeményezés szakmai partnere a Nevelő Otthonok Nemzetközi Szövetsége (FICE) Magyarországi Egyesülete, akikkel ma került sor az együttműködés aláírására.

Magyarországon jelenleg 23 ezer gyermek él gyermekvédelmi gondoskodásban, és évente 3-4 ezer új gondozott kerül be a rendszerbe. A gyermekvédelmi törvény előírja, hogy lehetőség szerint nevelőszülőkhöz kerüljenek a 12 év alattiak, hiszen így nagyobb figyelmet kaphatnak, tekintve, hogy a nevelőszülős családban maximum 6 fiatal lehet, míg egy gyermekotthonban 12 fős egy csoport. A valóságban azonban ez a kötelék sem szól egy életre – a fiatalok gyakran kerülnek új helyre, legyen szó gyermekotthonról vagy új nevelőszülőről, így a kötődés, a biztos háttér hiánya miatt a felnőttkor küszöbén sem érzelmileg, sem tudásban, sem anyagilag nincsenek felkészülve az önálló élet elkezdésére. Pedig közülük is sokan tehetségesek és adottságaikat megfelelő képzésekkel, tanfolyamokkal kamatoztatni tudnák, megtalálva azt a munkahelyet, ahol kiteljesedhetnek abban, amiben igazán jók, megmutatva, milyen magasra juthat az is, aki mélyről jött.

Ebben segít most nekik az új K&H életrevalók program, amely révén különféle képzésen vehetnek részt – nyelvtanfolyam, jogosítvány, fotós kurzus, vagy bármilyen régóta vágyott tréning –, amely lehetőséget ad arra, hogy olyan dolgokat tanuljanak, amik igazán érdeklik őket, és olyan munkát találjanak, amely a pénzkeresés mellett örömöt is jelent számukra. A kezdeményezés célja, hogy támogatást nyújtson a felnőtté válás határán lévők számára, megkönnyítve az érintettek önálló életének elkezdését, társadalomba való beilleszkedését. A programra jelentkező fiatalok egy képzést jelölhetnek meg, maximum 1 millió forint értékben. A kezdeményezés ma indult útjára, amikor a K&H Csoport vezérigazgatója, Guy Libot aláírta az együttműködési megállapodást a program szakmai partnerével,  a Nevelő Otthonok Nemzetközi Szövetsége (FICE) Magyarországi Egyesületével.

„Fenntarthatósági törekvéseink nemcsak a környezetvédelem iránti elköteleződésünket foglalja magában – legyen szó zöld pénzügyi termékekről, társadalmi felelősségvállalási programjainkról, ügyfeleink és partnereink érzékenyítéséről – hiszen célunk az is, hogy hozzájáruljunk egy olyan társadalom létrehozásához, ahol mindenki esélyt kap arra, hogy megmutathassa a benne rejlő képességeket, és ezzel nemcsak hasznos, de elégedett és boldog tagjává is váljon a közösségnek”

– mondta el Guy Libot, a K&H Csoport vezérigazgatója.

„Az új K&H életrevalók programunkkal azoknak a fiataloknak segítünk önálló életük elkezdéséhez, akik nehezített pályáról indulnak, de megfelelő felkészítéssel, képzésekkel esélyt kaphatnak arra, hogy megvalósíthassák álmaikat. A programhoz jelenlegi és leendő ügyfeleink is hozzájárulhatnak – az új számlanyitások után a K&H 2000 forintot tesz félre saját bevételéből, meglévő ügyfeleink pedig megduplázhatják a támogatás összegét a K&H visszapénz aktiválásával.”

„Minden személy egyedi és megismételhetetlen. Hiszünk abban, hogy mindenkinek jár az esély. Jelen projekt a társadalom perifériájára szorult gyermekeknek, fiatalfelnőtteknek nyújt segítő kezet, akik biztos családi háttér nélkül, elhagyatottabb érzelmi és gazdasági helyzetből érkeznek. Sorakoztathatunk örök érvényességű mondatokat, mint „Adni jobb, mint kapni.” „Mások örömét látni, a legnagyobb boldogság”. Ezek mind igazak, de ez a program túlmutat ezen, hisz mondhatni ez valódi befektetés a jövőbe. Kézzelfogható lehetőséget, támogatást ad a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiataloknak, amely örömmel tölti el a szívünket”

– mondta el Ferenczy-Szabó Katalin, a FICE Magyarországi Egyesületének elnöke.

A K&H életrevalók pályázatra 16-24 éves fiatalok jelentkezhetnek, akik jelenleg is gyermekvédelmi vagy utógondozotti ellátásban részesülnek, vagy az elmúlt 10 hónapban kerültek ki onnan. A pályázat feltétele, hogy a fiatal az elmúlt 3 évben tanulmányokat folytatott és az elmúlt tanév végi bizonyítványa minimum 3,5 volt. A pályázatban a jelentkezőnek meg kell jelölni a kívánt képzés részleteit és motivációs levéllel alátámasztania, hogyan járul hozzá a tanfolyam céljaihoz, jövőképéhez. A pályázati kiírás és adatlap a https://www.kh.hu/eletrevalok oldalon található.