hirdetés
A XX. Tiszaberceli Kulturális és Turisztikai Napok rendezvényen (amely a XVIII. Regionális Nyugdíjas Találkozó is egyben) tartott előadást a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője, Dr. Kovács Attila r. alezredes.
Az előadás során a megye valamennyi tájegységéről, továbbá az országhatáron túlról érkező nyugdíjasok hallhattak a szépkorúak áldozattá válásának elsődleges okairól, a személyüket leginkább veszélyeztető bűncselekményekről, így a trükkös lopásokról, unokázós csalásokról, besurranásos lopásokról, valamint általánosságban a nyár veszélyeiről és a biztonságos internethasználat szabályairól. Az alezredes gyakorlati tanácsokkal látta el a népes számú hallgatóságot arról, hogy miként előzhetik meg a bűncselekményeket, illetve mit tehetnek abban az esetben, amennyiben áldozattá válnak.
Fogadják meg a rendőrség tanácsait az időskorúak sérelmére elkövetett jogsértések megelőzése érdekében:
- Zsúfolt helyek, bevásárlóközpontok, piacok, tömegközlekedési eszközök, állomások és megállók a zsebtolvajok számára ideális elkövetési terepet jelentenek. Ezeken a helyszíneken különösen figyeljen értékeire!
- Közlekedési eszközre történő le- és felszálláskor ügyeljen táskáira! Csomagjaikat ne bízza ismeretlenekre!
- Kabátja zsebében, kosara tetején, a táskája külső zsebében soha ne tartson értékeket, mert azt könnyen ellophatják anélkül, hogy észrevenné!
- Ha valaki hivatalos jelleggel érkezik otthonába, kérje el az igazolványát, hívja át a szomszédot, szükség esetén kérjen segítséget!
- Az értékeit tartsa biztonságos helyen, ne hagyja szem előtt! Ha esetleg a lakásában fizet, visszaad valakinek pénzt, figyeljen rá, hogy az illető ne lássa, hol tartja a megtakarításait.
- A lakás, kapu ajtaját akkor is tartsa zárva, ha otthon tartózkodik!
- Ne engedjenek be idegeneket a házukba, lakásukba!
- Jótékonysági célra gyűjtögetőktől kérjen csekket, ne adjon készpénzt, ne engedje be őket a lakásba!
- A postás által kézbesített vagy pénzintézet által folyósított pénz, illetve nyugdíj nem hamis, nem kell ellenőriztetni!
- Ha orvosi rendelőben, vagy hivatalos ügyintézés céljából várakozik, és beszélgetésbe elegyedik valakivel, legyen óvatos, mert a magunkról kiadott információk bajba sodorhatnak bennünket!
- Telefonos nyereményekkel kapcsolatban legyenek kétségei, mindig ellenőrizze, hogy az adott cég hirdetett-e nyereményjátékot!
Forrás: police.hu