hirdetés
Szeptember 13-án, pénteken a városháza dísztermében tudományos konferenciát rendeztek Nyíregyháza örökváltságának 200. évfordulója alkalmából. A rendezvényen neves szakemberek tartottak előadásokat többek között az 1824-es földesúri kötelezettségek alóli felszabadulás jelentőségéről és az 1924-es centenáriumi ünnepség történetéről. A konferenciát követően a városházán megnyílt az „Így ünnepeltünk 100 éve” című kiállítás. Az esemény az Örökváltság-emlékoszlop megkoszorúzásával zárult.
1824. április hó 23-án jelent meg Nyíregyházán a grófi család képviseletében Réthei-Róth József jószágigazgató, kivel az előzetes szerződést megkötötték; 730.000 váltó forintban alkudván meg az itteni egész Károlyi birtok örök megváltásáért. – De mielőtt ezen előzetes ideiglenes szerződést is megkötötték volna, az igazgató kérdést intézett hozzájok, ha vajjon képesek-e ezen tekintélyes összeget a kitüzött határidőkben pontosan kifizetni és időt engedett ügyeik rendezésére. A bírák és előljárók, tartva némi egyenetlenség bekövetkezésétől, még egyszer közgyűlésre hívták meg a népet az ev. templomba, hol Bónis Sámuel szolgabíró és Kriston András m. esküdt jelenlétében felvilágosították az újabbi váltság körülményeiről s egy nagyobb kölcsön-felvétel szükségéről. A nép örömmel beleegyezett mindenbe, csakhogy szabad és független úr legyen birtokán. A művelet keresztülvitelére teljes hatáskörrel Benkő István főbiró, Kovács András, Draskóczy Sámuel, Kobilitz Dániel és Sulyán József bizattak meg. Ezek Pestre menvén, a teljhatalmu jószágigazgatóval, a királyi táblán, Szögyényi Lajos personalis előtt 1824. szeptember 13-án megkötötték a szerződést s egyidejüleg az első százezer forintot is lefizették; a hátralévő összeget pedig két részletben kötelesek lefizetni, u. m. 1825. évi január 1-én és ugyanezen évi deczember végéig 5%-kal együtt; ha pedig bármi oknál fogva nem volnának képesek a kikötött határidőn belül kötelezettségüknek eleget tenni, ez esetben 6% jár a tőke után; a végleges fassiót csak akkor adja ki a grófi család, ha teljes kielégítést nyer, addig pedig csak „bérlők”-nek és nem földesuraknak tekintsék magukat. - ezt olvashatjuk Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai című könyvében.
Nyíregyháza város elképesztő terhet vállalt annak érdekében, hogy a környéket birtokló földesurakat egy életre kifizessék. A városháza dísztermében rendezett tudományos konferencián pedog éppen erről volt szó, a város egyik jelentős történelmi eseményére, a 200 éves örökváltságra. A program célja az volt, hogy részletesen bemutassa az örökváltság jelentőségét. A konferencián hat neves előadó osztotta meg tudományos előadásait, különös figyelmet szentelve az 1824-es évnek, amikor a város megszabadult a földesúri kötelezettségektől. A tudományos diskurzus mellett a résztvevők betekintést nyerhettek az örökváltság 1924-es centenáriumának ünnepségsorozatába is.
„Az örökváltság kétszázadik évfordulóját ünnepeljük, napra pontosan 1824. szeptember 13-án írták alá a szerződést. Mivel a témát már nagyon sokszor feldolgozták konferenciákon, kötetekben, ezért kolléganőmmel, Madár Ximénával úgy gondoltuk, hogy a 100 évvel ezelőtti, tehát az örökváltság 100 éves évfordulójára rendezett ünnepségsorozat köré építjük fel a kiállítást, illetve a konferenciát, de más, az örökváltsághoz kapcsolódó témát is érintettünk az eseményen”
– mondta Mohácsi Endre történész, a Jósa András Múzeum történeti osztályvezetője, főmuzeológusa.
A konferenciához szorosan kapcsolódott az „Így ünnepeltünk 100 éve” című kiállítás, amely a 100 évvel ezelőtti Nyíregyházát állította a középpontba. A tárlat történelmi jelentőségű tárgyakat, korhű fényképeket és egy digitalizált videót tartalmaz, valamint bemutatja az örökváltságról szóló eredeti dokumentumot is. Az alpolgármester az eseményen kiemelte, az örökváltság révén a város megszabadult a feudális szolgáltatásoktól, így lehetővé vált számára, hogy önállóan gazdálkodjon és saját fejlesztési irányokat határozzon meg.
„Ez egy akkora lépés volt, ami mind a mai napig érezteti a hatását, hiszen a történelmi korszakok egymásra épülnek. Az elődök megtették azt a szívességet a város lakosságának, hogy teljesen felszabadították magukat, ami lehetővé tette a további fejlődést és az önrendelkezést. Ez a folyamat már az 1870-es és 1880-as években is látható volt. A városháza egy nagyon fontos történelmi tett tanúja volt kétszáz évvel ezelőtt”
– nyilatkozta az alpolgármester.
A kiállítás a Tirpák Fesztivál ideje alatt is megtekinthető lesz, így nemcsak a város lakói, hanem a fesztivál vendégei is lehetőséget kapnak arra, hogy mélyebben megismerjék a város jelentős történelmi eseményét. Az érdeklődők részletes képet kaphatnak arról, hogyan ünnepelte a város az 1924-es évfordulót, és milyen jelentőséggel bírt az esemény a helyiek életében. A konferencia az Örökváltság-emlékoszlop megkoszorúzásával zárult.