Összbírói értekezlet a Nyíregyházi Törvényszéken
Ismét kihívásokkal teli időszakról, a 2022-es év értékeléséről szólt a Nyíregyházi Törvényszéken 2023. május 18-án megtartott összbírói értekezlet.
Az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese, Dr. Csillám Katalin elmondta, a bíróságok ebben az évben a gazdálkodás terén új kihívásokkal szembesültek, a megnövekedett energiaköltségek rendkívüli takarékossági intézkedéseket követeltek, melyeket oly módon kellett megvalósítani, hogy ne veszélyeztessék a bíróság alapfeladatának, az ítélkezésnek a színvonalát. Ehhez az Országos Bírósági Hivatal oly módon nyújtott többek között segítséget, hogy központi közbeszerzést írt ki az energiahordozók árának ajánlatára.
Az Országos Bírósági Hivatal Létszámgazdálkodási Kabinetje folyamatosan vizsgálja a törvényszékeken az engedélyezett bírói létszámot. A Nyíregyházi Törvényszéken az elmúlt évben ez 6 fővel csökkent, a törvényszék ítélkezése ugyanis időszerű, a folyamatban maradt ügyek számát összességében 12,7 %-kal sikerült csökkenteni az elmúlt évihez képest.
Dr. Vadász Mihály, a Nyíregyházi Törvényszék Elnöke kifejtette, az előző évek járványügyi intézkedései miatt lecsökkent ügyforgalom után 2021-ben látványos ügyszámnövekedés következett be, majd 2022-ben visszaállt a járvány előtti éveket jellemző ügyérkezés. Ez pedig az országosan érkezett ügyek 5,6 %-át jelenti, mellyel megyénk a negyedik legmagasabb helyen áll a törvényszékek viszonylatában.
Tovább növekedett a Nyíregyházi Törvényszékre, mint első fokon eljárt bíróságra érkezett büntető ügyek száma, mely azt mutatja, hogy a bonyolultabb megítélésű, illetve súlyos, gyakran élet elleni bűncselekmények megyénkben nem csökkentek, ugyanakkor visszaesett a pereskedési kedv a munkáltatók és a munkavállalók között, mert az előző évhez képest a munkaügyi perek száma 2022-ben csaknem ¼-el lett kevesebb.
Az országosan kiemelkedő ügyérkezéshez képest sikerült valamennyi ügyszakban elérni év végére, hogy a befejezett ügyek száma meghaladja az érkezettekét, s az időszerű ítélkezésen túlmenően a színvonalat tükrözi, hogy a fellebbviteli bíróságokon elenyésző a hatályon kívül helyezett ügyek száma; sőt, míg a Nyíregyházi Törvényszéken első fokon indult büntető ügyekben született ítéletek csaknem felével szemben fellebbezést jelentettek be, addig a Debreceni Ítélőtábla ezen határozatok egyikét sem helyezte hatályon kívül.
A Kúria elnöke, dr. Varga Zs. András kiemelte, hogy a Kúriára a Szabolcs-Szatmár-Beregből felülvizsgálatra érkezett ügyekben a hatályon kívül helyezések száma évről évre csökken, s példamutató, hogy a Nyíregyházi Törvényszékről büntető, illetve polgári ügyszakban felülvizsgálati eljárásra felterjesztett ügyekben 2022-ben egyetlen hatályon kívül helyezés sem történt.
Az összbírói értekezlet zárásaként az Országos Bírói Tanács nevében dr. Csontos Tibor oklevelet adott át dr. Pataki Éva törvényszéki bíró, dr. Seres Lívia, a Nyírbátori Járásbíróság elnöke részére az elmúlt 35 évben, míg dr. Fintor Nóra törvényszéki bíró, dr. Marcsek Anikó, a Nyíregyházi Járásbíróság elnökhelyettese, valamint dr. Végső Attila, a Nyíregyházi Járásbíróság nyomozási bírója részére az elmúlt 25 évben végzett kiváló bírói szolgálatukért.
A Nyíregyházi Törvényszék Elnöke által 2023-ban újonnan, korábban elhunyt kiváló bíró kollégák emlékére alapított Mucs György Díj arany fokozatában Karásziné dr. Valent Zsuzsanna törvényszéki csoportvezető bíró, míg ezüst fokozatában dr. Szegfű Szilvia bírósági titkár, a Remes Zoltán Díj arany fokozatában Szarvasné dr. Takács Zsuzsa törvényszéki bíró, ezüst fokozatában Éles Andrea bírósági ügyintéző részesült. Az Igazságügy Szolgálatáért Díjat Lukács Gábor informatikus nyerte el.
Forrás: Nyíregyházi Törvényszék