Sakkverseny – A tehetséges fiatalok támogatásáért
Szombaton jótékonysági sakkversenyt szervezett a Rotary Club Nyírség, a Trembácz László Sakk Alapítvány, a Nyíregyházi Egyetemi SE sakk szakosztálya és a Magyar Sakkszövetség – Hurrá Sakk versenysorozat. Az esemény a Tíz Város a Magyar Sakkozásért Program keretében valósult meg, és célja volt a sakk népszerűsítése, valamint az, hogy lehetőséget biztosítson a gyermekek és felnőttek számára a játékra és a FIDE értékszámszerzésre.
Nyíregyházán, szombaton jótékonysági sakkversenyt szervezett a Rotary Club Nyírség, a Trembácz László Sakk Alapítvány, a Nyíregyházi Egyetem SE sakk szakosztálya és a Magyar Sakkszövetség – Hurrá Sakk versenysorozat. Az esemény a Tíz Város a Magyar Sakkozásért Program keretében valósult meg, és célja a sakk népszerűsítése volt, valamint a tehetséges fiatalok támogatása is, hiszen a rendezvény bevételeit a Rotary Club Nyírség a fiatal sakkozók fejlődésére fordítja.
„A sakkverseny célja szoros kapcsolatban áll a Rotary céljaival, hiszen elkötelezettek vagyunk a tehetséges gyermekek támogatásában. Most ennek a célnak a jegyében szeretnénk segíteni a kiemelkedő sakkozó fiatalokat, hogy elérjék álmaikat. Jelenleg elég nehéz helyzetben vagyunk, hiszen a nevezési díjak, a versenyekhez kapcsolódó utazási és szállásköltségek jelentős terhet róhatnak a családok költségvetésére. Emellett oktatási programokat is szeretnénk szervezni, és ezekhez kívánunk támogatást nyújtani a befolyt bevételekből. A versenyre való nevezések számát tekintve már most elégedettek lehetünk: több mint 130 fő jelentkezett, így elindíthatjuk a sakkórákat. Nagy izgalommal várjuk a versenyt és annak eredményét, és célunk, hogy ebből hagyományt teremtsünk, évről évre megszervezve ezt a programot, és felvéve a Rotary Club rendszeres eseményei közé” – ismertette Kóródi-Kovács Ágota, a Rotary Club Nyírség alelnöke.
A verseny három különböző csoportban zajlott: felnőttek, gyermekek és ifjúsági sakkozók mérték össze tudásukat. Mindegyik csoport számára biztosítva volt a FIDE értékszámszerzés lehetősége. Ezen kívül szimultán verseny is zajlott, amelyet a neves sakkjátékosok, Gaál Zsóka és Bokros Albert vezettek. A verseny szabályos lebonyolításáért és a fair play biztosításáért sakkbírók feleltek.
„Egy sakkbírónak nem szükséges tudnia, mi lenne a következő legjobb lépés, de az alapvető, hogy ismerje a sakk szabályait. Tudnia kell, hogyan kell végrehajtani a szabályos lépéseket, kezelni a sakkórát, és hogyan kell eljárni olyan partikkal, ahol a játszma írása is szükséges. Tisztában kell lennie a versenykiírásokkal, hogy segíthesse a sakkozókat, ha bármilyen kérdés merül fel. A sakkbíró feladata tehát rendkívül szerteágazó és sokrétű” – részletezte Laskai Tímea főbíró-helyettes, a Trembácz László Sakk Alapítvány elnöke.
A megmérettetésre több mint 130-an neveztek, köztük Ilonczai Dávid, a 24 éves sakkozó, aki tavaly a Sakkozók Magyarok Világtalálkozóján is részt vett Lakitelken, és meg is nyerte a versenyt.
„Gyerekkori álmom volt, hogy egyszer részt vehessek ilyen versenyen. Már nagyon hamar, óvodásként beleszerettem ebbe a játékba. Igazából mindaz, amit az évek során adtak nekem – a kreatív gondolkodás, a barátok, a rengeteg élmény és persze a nosztalgia – mindig visszahozza ezt az érzést. Olyan élmények, amik újra és újra arra emlékeztetnek, hogy hasonló versenyekben, mint amilyen ez is, mennyi mindent jelentett számomra a játék szeretete” – fejtette ki Ilonczai Dávid félprofi sakkversenyző.
A szombati esemény nemcsak a sport szempontjából volt sikeres, hanem közösségi szempontból is, hiszen a nagy érdeklődés által még több figyelmet kapott a magyar sakk jövője.