hirdetés
Az orvosok és gyógyszerészek is azt mondják, utazáskor mindig érdemes gyógyszercsomagot vinnünk. Az úti patika összeállításakor pedig fontos figyelembe venni, hogy milyen veszélyek leselkedhetnek ránk, valamint hogy utazik-e velünk gyermek, szedünk-e rendszeresen valamilyen gyógyszert.
Összekészített úti patikánk alapvető gyógyszereket tartalmazzon – a csomag összeállításakor érdemes figyelembe venni, hogy milyen veszélyek leselkedhetnek ránk nyaralásunk alatt, de az egyik legfontosabb, hogy rendszeresen szedett gyógyszereinket mindig vigyük magunkkal. Nagyné dr. Csikós Gréta, a Korona Gyógyszertár szakgyógyszerésze ezzel kapcsolatosan azt mondta:
Ellenőrizzük le, hogy mindegyik rendszeresen szedett gyógyszer esetében legyen olyan darabszám, 'szemszám', hogy az a nyaralás idejére kitartson. Az aktívan szedett gyógyszereink többsége vényköteles; ne kerüljünk bajba ott, ahová elutaztunk, főleg külföldön. Ha pedig kifejezetten az úti patikára gondolunk, akkor mindenképpen rakjunk be láz- és fájdalomcsillapítót, vény nélkül kapható antihisztamin tartalmú készítményt is vigyünk magunkkal. Mindenképpen gondoljunk a napégésre; ennek a megelőzésére vagy akár a kezelésre, valamint a rovarcsípések megelőzése, kezelése is fontos. Gondoljunk arra, hogy bármikor kialakulhat például egy hasi görcs, tehát görcsoldó mindenképpen legyen a csomagunkban. Hasmenésre, hányásra is számíthatunk, akár már az utazás során is – ezek a legfontosabbak, hogy benne legyenek a kis úti patikánkban.
Esetleges sérülésekre is érdemes felkészülni, hiszen akár tengerparton, akár a hegyek között vagyunk, kisebb-nagyobb karcolások, vágások bárhol érhetnek bennünket; ezért ajánlott a sebtapaszok mellé fertőtlenítő oldatot, hámosítót, hintőport és kötszereket is bekészíteni.
A légkondicionáló, a nedves fürdőruha, a sok hideg ital, fagylalt és a vírusok akár nyáron is okozhatnak megfázást, náthát. Erre megoldás, ha az úti patikánkban van torokfertőtlenítő spray, szopogatós cukorka és gyulladáscsökkentő, valamint lázcsillapító szer. Vihetünk magukkal C-vitamint, ami felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot.
Ügyeljünk arra, hogy úti patikánk minél szárazabb, hűvösebb, fénytől védett helyen, gyermekektől jól elzártan legyen. Ne hanyagoljuk el a betegség- és balesetbiztosítást sem, amely komoly segítséget nyújthat a bajban.