Sikerrel zárult Nyíregyháza és a Novartis lakossági kardiológiai szűrőprogramja

hirdetés

Lezárult a Novartis Magyarország idei lakossági szűrőprogramja. A tavaly indult kezdeményezés célja, hogy támogassa a magyar lakosság egészségtudatosságát és a szív- és érrendszeri halálozás visszaszorítását. Idén három önkormányzattal együttműködésben több mint 1000 ujjbegyes vérvizsgálatot végeztek Nyíregyházán, Szegeden, és Budapest XI. kerületében. Az eredmények azt mutatják, hogy a résztvevők közel 65 százalékának a magas koleszterinszintje miatt további vizsgálatokra lenne szüksége.

Magyarországon és világszerte is kiemelkedően magas a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása: hazánkban a halálozások csaknem felét ezek a megbetegedések okozzák.[1] Számos klinikai vizsgálat és kutatás bizonyítja, hogy a magas LDL-koleszterinszint összefügg a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával. Ugyanakkor, ha az LDL-szintet sikerül csökkenteni és alacsonyan tartani, jelentősen mérsékelhető a szív- és érrendszeri problémák kockázata.[2] A magas koleszterinszint tüneteket nem okoz és nem is kizárólag az egészségtelen életmód következménye, hiszen gyakran örökletes tényezők állnak a háttérben, emiatt sokan nem is tudnak érintettségükről. Ennek felfedezésében is segíthetnek a rendszeres szűrővizsgálatok, mivel egy időben észlelt eltérés és az időben megkezdett orvosi kezelés akár életmentő is lehet.

A Novartis Magyarország azért indította el 2023-ban lakossági kardiológiai szűrőprogramját, hogy felhívja a figyelmet azokra a problémákra, amelyek hosszú távon komoly népegészségügyi kockázatokkal járhatnak. A tavalyi szűréseket követően idén a Szeged, Nyíregyháza és Újbuda önkormányzatával együttműködve országosan 10 alkalommal, Nyíregyházán négy eseményen várták ujjbegyes koleszterinszint-mérésekkel az érdeklődőket.

A teljes szűrőprogram esetében 65% volt azok aránya, akiknek az ujjbegyes vizsgálat alapján javasolták a részletesebb labor paramétereket kimutató vénás vérvételt a szakemberek. Nyíregyházán kedvezőbb képet mutat a statisztika, 413 regisztráltból 271 fő (47%) esetében volt indokolt a vénás vérvétel.

„A város önkormányzata számára stratégiai fontosságú a nyíregyháziak egészségének megőrzése, ehhez számos aktivitásunk kapcsolódik, például a Mozdulj Nyíregyháza sportprogramunk vagy a Zöld recept kezdeményezésünk az elmúlt egy évben is több jelentős prevenciós programot szerveztünk, ezek sorába jól illeszkedik a mostani kardiológiai szűrés is, amelynek szervezésében örömmel voltunk partnerek.”

mondta Jászai Menyhért alpolgármester. 

„A Novartisnál különös figyelmet fordítunk az emberek egészségtudatosságának fejlesztésére. A tavalyi program tapasztalóiból láttuk, milyen nagy igény van a szűrőprogramra, ezért tervezzük azt jövőre is folytatni. A szűrések lehetőséget biztosítanak az embereknek arra, hogy tesztelhessék magukat, megértsék, milyen egyéni kockázati tényezőik vannak és mi az, amire fontos odafigyelniük. Hálásak vagyunk, hogy az elmúlt két évben számos olyan önkormányzattal, többek között Nyíregyházával működhettünk együtt, akik szintén szívügyüknek tekintik az egészségtudatosságot és támogatják a megelőzést.”

– hangsúlyozta Maria Tilman, a Novartis Hungária kardiovaszkuláris terápiás területének vezetője

A lakossági szűrések mellett a Novartis tavaly felmérte azt is, hogy a 40 évnél idősebb magyar lakosság  milyen szűrővizsgálatokon vesz részt. A megkérdezettek 26 százaléka csak bizonyos szűrővizsgálatokra megy el. 25 százalékuk az orvosi ajánlásoknak megfelelően rendszeresen jár különböző szűrővizsgálatokra, de további negyedük nyilatkozott úgy, hogy nem szívesen jár szűrővizsgálatokra, ezért csak akkor megy orvoshoz, ha azt tapasztalja, hogy baj van

 

[1] Eurostat https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Cardiovascular_diseases_statistics#Deaths_from_cardiovascular_diseases

[2] ESC/EAS irányelv - European Heart Journal (2020) 41, 111-188