Szakmai nap – Digitális trendek, pályázatok és fejlesztési tervek a vállalkozók számára
A Vállalkozók Nyíregyházáért Egyesület szakmai napot tartott november végén a Váci Mihály Kulturális Központban. Az esemény célja volt, hogy a helyi vállalkozók és érdeklődők friss információkat kapjanak a legújabb digitális trendekről, beleértve a mesterséges intelligenciát, pályázati lehetőségekről, valamint az önkormányzati fejlesztési tervekről, továbbá a moderáció mindennapokban betöltött szerepéről.
A mesterséges intelligencia került a Vállalkozók Nyíregyházáért Egyesület szakmai napjának fókuszába. A november végi esemény célja az volt, hogy a helyi vállalkozók naprakész információkat kapjanak a legújabb digitális trendekről, pályázati lehetőségekről, valamint az önkormányzati fejlesztési tervekről. Az esemény meghívott előadója Papp Tamás, a CollabIT Switzerland AG ügyvezető igazgatója volt, aki előadásában rámutatott a mesterséges intelligencia munka során történő alkalmazásának rengeteg kihasználatlan előnyére. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján érzékeltette, hogy míg a fővárosban szélesebb körben használják az úgynevezett AI-t, addig vármegyénkben ennek alkalmazása kevésbé elterjedt, ami kihívásokat és fejlődési lehetőségeket jelent a térség számára. Hangsúlyozta, hogy a termelékenység javulásában mindenképpen fejlődni kell, hiszen ez az előrelépés és a versenyképesség kulcsa a helyi vállalkozások számára, hogy a régió előrébb kerülhessen gazdasági szempontból.
„Sokan tartanak attól, hogy a mesterséges intelligencia elveszi a munkánkat. Ez azonban nem igaz. Nem maga a technológia fogja elvenni a munkát, hanem azok, akik megtanulják hatékonyan használni. Az első tanácsom tehát az, hogy kezdjünk el barátkozni vele, használjuk, és merjünk kísérletezni. Ma néhány hasznos eszközt mutattam be, és javasoltam az itt lévőknek, hogy töltsétek le ezeket a telefonotokra, kezdjetek el játszani velük, próbáljátok ki különböző helyzetekben. Például, ha van egy számlád, fotózd be, és máris digitalizáltad! Ez nem a könyvelőt fogja helyettesíteni, de jelentősen gyorsíthatja a munkafolyamatokat. Az adatokat akár azonnal beviheted egy táblázatba, és a további lépések is automatizálhatók. Gondoljunk csak a munkahelyi folyamatokra: új kollégát veszünk fel, laptopot adunk neki, majd a kilépésekor visszavesszük az eszközöket. Ezek a folyamatok – a beléptetés, kiléptetés, nyilvántartás – teljesen automatizálhatók. Arra biztatok mindenkit, különösen vállalkozókat, iskolákat, nonprofit szervezeteket, hogy gondolják végig, milyen napi feladatokat végeznek rendszeresen. A legtöbb ezek közül automatizálható, ami időt és erőforrást takaríthat meg” – fejtette ki Papp Tamás, a CollabIT Switzerland AG ügyvezető igazgatója.
Az eseményen Csépány Zsuzsa, a Goodwill Consulting Kft. regionális igazgatója az aktuális pályázati lehetőségekről tartott előadást. Kiemelte, hogy most van az ideális időpont arra, hogy minden vállalkozás – a kezdőktől a kis- és középvállalkozásokig – pályázati forrásból finanszírozza digitális fejlesztéseit.
„Úgy gondolom, hogy most van itt az a lehetőség és idő, amikor minden vállalkozás – legyen szó kezdő, mikro-, kis- vagy középvállalkozásról – megvalósíthatja digitális fejlesztéseit pályázati források segítségével. Jelenleg olyan programok és pályázatok érhetők el, amelyek akár 50-70-90 százalékos támogatási intenzitást kínálnak. Ezeket a lehetőségeket nem szabad kihagyni. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a pályázati keretek nemcsak szoftverek és hardveres eszközök beszerzésére nyújtanak fedezetet, hanem akár tanácsadási szolgáltatásokat is finanszírozhatnak. Emellett kiemelendő, hogy ma már nem lehet úgy pályázni, hogy a hatékonyság növelése ne szerepeljen célként. Tehát a támogatás nem csupán eszközvásárlásra vagy épületépítésre szolgál, hanem a digitális fejlesztések és az üzleti folyamatok hatékonyságának növelése is központi szerepet kap. Ez egy olyan lehetőség, amelyet minden vállalkozásnak érdemes kihasználnia” – ismertette Csépány Zsuzsa, a Goodwill Consulting Kft. regionális igazgatója.
Az eseményen dr. Kovács Ferenc polgármester az elmúlt évek fejlesztéseit és a következő öt év terveit ismertette. Hangsúlyozta, hogy a technológia és a mesterséges intelligencia rohamos fejlődése jelentős hatást gyakorol a társadalomra, amely számos kihívást eredményez, például növekvő polarizációt. Nyíregyháza városvezetése arra törekszik, hogy a modern technológia előnyeit kihasználva a város fejlődését támogassák, miközben elkerülik annak esetleges negatív következményeit. Céljuk, hogy a városban a fejlődés pozitív hatásai érvényesüljenek, és az ott élők életminősége tovább javuljon.
„Hogy hogy lehet ezt a következő 5 évre végiggondolni akkor, amikor megtanulhattuk az elmúlt 4 évben, hogy semmit se lehet tervezni, mert jött a Covid, a háború, az energiaválság. Ezekre nem lehetett felkészülni, és ezzel együtt a bizonytalanság. Nekem mindig volt egy szokásom, hogy a ciklus elején magam számára is összefoglaltam, hogy az 5 évnek mi a prioritása, mi felé kellene mennünk szerintem. Most azt mondtam, ezt nem tudom 1-1 dologra kihegyezni. Azt tudom mondani, hogy azt kell folytatni, amit 14 évig csináltunk” – részletezte dr. Kovács Ferenc polgármester.
Az esemény záróprogramjaként egy izgalmas beszélgetésre került sor Tarczy Gyulával, a Nyíregyházi Televízió és Napló főszerkesztőjével, akinek nemrég adták ki második nyomatását a Ha mikrofon kerül a kezedbe... című könyvének, ami a nyilvános beszéd egy sokak által, sok helyzetben használt részterületéről, a moderálás művészetéről szól. Ezúttal a szerző a mikrofon másik oldalán ült, és megosztotta gondolatait, tapasztalatait a kötet születéséről, valamint arról, hogyan látja a moderálás szerepét a mindennapokban és a szakmai életben. Az interaktív beszélgetés során a közönség bepillantást nyerhetett a könyv kulisszatitkaiba, miközben gyakorlati tanácsokkal és inspirációval gazdagodott.