(Fotó: Szarka Lajos)

Szijjártó Péter a Nyíregyházi Egyetemen – „Béke, nemzeti szuverenitás és gazdasági semlegesség”

Dec 6, 2024

Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere a Nyíregyházi Egyetemre látogatott péntek délelőtt. Az eseményen hazánk külpolitikájának fő irányairól tartott előadást az intézmény hallgatóinak. Kiemelte, most a magyar külpolitikai stratégia három kifejezés köré összpontosul: ez a béke, a nemzeti szuverenitás és a gazdasági semlegesség.

Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere a Nyíregyházi Egyetemen tartott előadást péntek délelőtt. Dr. Vinnai Győző országgyűlési képviselő – aki maga is külpolitikát oktat az intézményben – kérte fel a külügyminisztert, hogy hazánk külpolitikájának fő irányaiba engedjen betekintést kurzusának hallgatói számára. Az előadáson Nyíregyháza városvezetése is részt vett, és megköszönték, hogy Szijjártó Péter személyesen látogatott el a Nyíregyházi Egyetemre.

A külügyminiszter az eseményen elmondta, az intézmény jól látható fejlődésben van és magasan képzett munkaerőt tud biztosítani, a cél pedig a kormánnyal közös: a fiatalok helyben tartása.

A veszélyek kora

Arról is beszélt, hogy a veszélyek korában élünk, ahogy fogalmazott: ez a korszak, amelyben élünk, a következő generációk számára nyomtatott történelemkönyvekben rendkívül hangsúlyos időszakként fog szerepelni. Most a magyar külpolitikai stratégia három kifejezés köré összpontosul: ez a béke, a nemzeti szuverenitás és a gazdasági semlegesség – hangsúlyozta a külügyminiszter. Szijjártó Péter összegezte az elmúlt évek válságait, kiemelve a Covidot, amely térdre kényszerítette a globális egészségügyi rendszert, majd a szomszédunkban dúló háború nehézségeire is kitért.

– Több mint ezer nap telt el azóta, hogy háború zajlik a közvetlen szomszédságunkban. Ennyi idő elteltével már nem az a legfontosabb kérdés, hogy mit gondolunk magáról a háborúról, hiszen abban minden ember egyetért. Az igazi kérdés most már az, hogyan lehet ezt a háborút lezárni. Hogyan érhetünk el békét? Mi a békéhez vezető legrövidebb, leggyorsabb út? Érdemes megvizsgálni, hogy eddig milyen stratégiát követett Európa ebben a kérdésben. A stratégia lényege az volt: szankciók Oroszország ellen, fegyverek Ukrajnának. Az ilyen intézkedések értékeléséhez mindig meg kell érteni azok célját, hiszen a sikeresség vagy sikertelenség csak ezen célok tükrében ítélhető meg. Az Oroszország elleni szankcióknak kettős célja volt. Egyrészt, arra akarták kényszeríteni Oroszországot, hogy fejezze be a háborút, ezáltal minél előbb jöjjön el a béke, valamint, hogy térdre kényszerítsék az orosz gazdaságot. Az elmúlt ezer nap eseményeit nézve azonban azt látjuk, hogy ezek a szankciók nem hozták közelebb a békét. A harcok tovább fokozódtak, a konfliktus egyre intenzívebbé vált. Oroszország gazdaságát nem sikerült térdre kényszeríteni, ezzel szemben az európai gazdaságnak adtak egy rendes térd-, has-, majd tüdőlövést – hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter.

Magyarország elhivatott a béke mellett

A szomszédunkban dúló háború kapcsán Szijjártó Péter kiemelte, a cél a békestratégia lenne, hogy minél előbb fegyverszünet legyen, ami lehetőséget adhatna a béketárgyalásoknak. A Nyugat, sajnos úgy tűnik, a sorozási korhatár csökkentésének lehetőségével hajlandó az utolsó ukrán fiatalig harcolni – hangsúlyozta a külügyminiszter, majd hozzátette, ez az ukrán nemzet jövőjének alapvető megkérdőjelezését jelenti. Magyarország elhivatott a béke mellett, ezért is tartja nyitva diplomáciai és kommunikációs csatornáit, hogy az esetleges félreértések ne okozhassanak világméretű tragédiát – emelte ki Szijjártó Péter. Ezen túl a nemzeti szuverenitás megvédésénél fontosabb dolgot nehéz célkitűzésként említeni – hangsúlyozta a külügyminiszter, majd hozzátette, jól látható, hogy migrációpárti berendezkedés van Brüsszelben, ami veszélyes Európára és az emberi életekre is. A gazdasági semlegesség kapcsán Szijjártó Péter kiemelte, blokkokra osztott világban nem élhetünk. Civilizált együttműködésre van szükség Kelet és Nyugat között – mondta, majd hozzátette: ha ezt kiiktatjuk, az az európai országok számára mélyütés lenne.

„Azért dolgozunk, hogy Kelet és Nyugat között civilizált együttműködés alakuljon ki”

– Önök itt, Nyíregyházán testközelből tapasztalhatják, hogy Magyarország mára egy olyan hellyé vált, ahol Európa közepén Kelet és Nyugat beruházásai találkozhatnak. Egy olyan ország vagyunk, amely lehetőséget teremt a keleti és nyugati gazdasági érdekek biztonságos együttműködésére. Ez különösen fontos napjainkban, amikor a világpolitika újra egy olyan irányba mozdult el, amely a globális blokkok kialakulását célozza. Egy blokkokra osztott világ azonban Magyarország számára nem előnyös – sőt, kifejezetten ellentétes a nemzeti érdekeinkkel. Hogy miért? Mert a politika tapasztalati alapú műfaj, és mi, akik a rendszerváltás előtti évtizedekben éltünk, pontosan tudjuk, milyen következményekkel jár egy ilyen megosztottság. A ’90-es évek előtti világban Magyarország 40 évet vesztett el. Ez az időszak diktatúrát, keleti elnyomást és a Nyugat negligenciáját hozta. Egy blokkokra szakadt világ mindig károkat okozott hazánknak – és ez ma sem lenne másként. Ezért mi Magyarországon az összeköttetések, az együttműködés hívei vagyunk. Egy olyan ország számára, ahol a gazdaság gerincét az export adja – hiszen a GDP 75–85%-át ez teszi ki –, egy korlátozásokkal és szigorú blokkokkal terhelt világ nagyon rossz következményekkel járna. Mi azért dolgozunk, hogy Kelet és Nyugat között civilizált együttműködés alakuljon ki, és ezt nem ideológiai okokból tesszük, hanem gyakorlati okokból – emelte ki Szijjártó Péter.

Kereskednünk kell mind Kelettel, mind Nyugattal, beruházásokat kell hoznunk országunkba mindkét irányból – tette hozzá Szijjártó Péter. Béke, nemzeti szuverenitás, gazdasági semlegesség – ez tehát az a három célkitűzés, ami meghatározza ma a külpolitika eszközrendszerét – zárta gondolatait Magyarország külgazdasági és külügyminisztere Nyíregyházán.

A hírről dr. Szabó Tünde is beszámolt a legnagyobb közösségi oldalon. 

Kapcsolódó galéria

Szijjártó Péter előadása a Nyíregyházi Egyetemen 2024

Előző hír
Mennyből a dallam - Kántorok készülnek közös kocertre Nyíregyházán
Következő hír
Első alkalommal rendezett Mikulás ünnepséget a Rotary Club Nyírség

Kapcsolódó híreink