(Fotó: Trifonov Éva)

SZÍN-KÉP-TÁR – Amatőr tehetségek munkáiból nyílt festménykiállítás a Váci Mihály Kulturális Központban

Jan 23, 2025

„Csak tehetség által lehet maradandót alkotni” – fogalmazott H. Németh Katalin grafikusművész azon a festménykiállításon, mely szerdán nyílt a Váci Mihály Kulturális Központban. A tárlaton három amatőr festőművész, dr. Vágvölgyi Jánosné, Bíróné Gáti Judit és Radványi Ildikó kiváló alkotásait tekinthették meg az érdeklődők. A kiállítás február 16-ig lesz látogatható.

Benne élni az alkotás folyamatában

A Magyar Kultúra Napja egész napos rendezvénysorozat részeként nyílt az a kiállítás szerda délután, melyen három amatőr festőművész hozta el alkotásait a Váci Mihály Kulturális Központba. Az alkotók munkáit H. Németh Katalin grafikusművész értékelte és mutatta be a megjelenteknek. A kiállítás megnyitóján úgy fogalmazott, csak tehetség által lehet maradandót alkotni, az ilyen művek pedig mély üzenetet hordoznak. Ez pedig a tárlaton látható összes festményről elmondható. Mindhárom művész több évtizede alkot. Dr. Vágvölgyi Jánosné nagyjából 20 éve viszi fel a vászonra elképzeléseit, festményei hosszú út és kísérletezés eredményeként nyerték el mai megjelenésüket. Elmondta: amikor fest, olyan, mintha egy másik dimenzióban élne.

– Néha nem könnyű megfesteni egy képet, egy érzelmi vihar dúl ilyenkor az emberben. Olykor nehezen is lehet megélni, nem a technikai tudáshiány miatt, hanem teljesen más dolgok miatt. Én néha benne vagyok ezekben a képekben, az utcarészletben, dzsungelben, amit festek, ott vagyok köztük, s ez egy akkora élményt ad az embernek és át tudja hangolni, hogy ilyenkor másik síkon élhet

– mondta a művész.

A korábban egészségügyben dolgozó dr. Vágvölgyi Jánosné igyekszik saját érzelmeinek bemutatása során a modernebb kifejezési formákat is alkalmazni.

Otthonából meríti az ihletet

Bíróné Gáti Judit szintén amatőr festő, már gyermekkorában is szeretett alkotni, az élet azonban másfelé sodorta: könyvelőként és iskolatitkárként dolgozott. Nyugdíjas éveiben ragadt újra ecsetet, alkotótáborokban, kiállításokon vett részt. Festményei főként számára kedves helyeket ábrázolnak, a legtöbb ihletet szülőhelyéből, Kérsemjénből és környékéből meríti.

– Szatmáriak vagyunk, s én nagyon szeretem a hazámat. A három folyó ölelésében van tulajdonképpen az életünk, ott születtem, jelenleg Fehérgyarmaton élek. Ha meglátom azokat a folyókat, bejárjuk a környéket kocsival – amit most is, bár idős vagyok már, csinálom –, boldog vagyok, amikor meglátom azokat a szép tájakat és már rögtön lefesteném

– osztotta meg gondolatait a Gáti Juditként is ismert amatőr művész.

Megosztani a külvilággal

A tárlaton harmadikként kiállító alkotó, Radványi Ildikó is gyerekkora óta imád festeni, ám egy hosszabb időre ő is eltávolodott szenvedélyétől, majd nyugdíjas éveiben vette újra kezébe az ecsetet. Elmondta: alkotásaival a teremtett világ szépségeit akarja kifejezni, ha meglát valami gyönyörűt, azt mindenkivel meg akarja valamilyen formában osztani.

– Az egyik kedvenc képem a Krasznáról készült festményem. Mivel vízépítő mérnökként dolgoztam és a vízügyi igazgatóságon fejeztem be pályafutásomat, a vízzel mindig kapcsolatban voltam. S a Kraszna, mint folyó, éppen a mi szakaszmérnökségünkhöz, az én hatáskörömbe tartozott. Talán éppen ezért ez az egyik legkedvesebb képem, melyben ezen kívül az még az érdekes, hogy ez nem egy olyan kép, ahol kirajzoltam a formákat, hanem tónusokat, festékfoltokat vittem fel a vászonra, és abból állt össze

részletezte festményét Radványi Ildikó.

Támogatják az amatőr művészeket

A Váci Mihály Kulturális Központ egyik fő feladata az alkotó közösségek támogatása. Mészáros Szilárd, az intézmény igazgatója hangsúlyozta: első pillanattól része volt ennek, hogy a profi, hivatásos művészek mellett az egyéni, amatőr, ám tehetséges alkotóknak is helyet biztosítsanak.

– Nagyon örülünk, hogy három ilyen amatőr, de magas színvonalon alkotó művész hozta el hozzánk képeit, akiket, azt hiszem, elmondhatom, az alkotás öröme köt össze. Mindhármójukról, ahogy beszélgettem velük, illetve elolvastam az életrajzukat, elmondható, hogy ki hosszabb-rövidebb ideje foglalkozik a képzőművészettel, több helyszínen voltak kiállításaik, de most először vannak így együtt az agórában. Mindenképp az alkotás öröme az összekötő kapocs

mondta az igazgató.

A SZÍN-KÉP-TÁR című tárlat megnyitója után a vendégek végignézhették és megcsodálhatták az alkotásokat. A kiállítás egészen február 16-ig lesz megtekinthető a kulturális központ aulájában.

Kapcsolódó galéria

A Magyar Kultúra Napja - SZÍN-KÉP-TÁR kiállításmegnyitó a VMKK-ban

Előző hír
Hosszabbítás és távozók a Szparinál
Következő hír
Megtudtuk milyen munkálatok folynak a körúton

Kapcsolódó híreink