Tanítsunk Magyarországért - Bővül a mentorhálózat a Nyíregyházi Egyetemen   

hirdetés

Szintet lépne a Tanítsunk Magyarországért program jövő tavasztól – tájékoztatott Dr. György László kormánybiztos a Nyíregyházi Egyetemen tartott egyeztetésen, november 18-án. A kormánybiztos szerint a program növeli a kistelepülések általános iskolásainak esélyeit a szakmaszerzésben és a továbbtanulásban. A Nyíregyházi Egyetem kerekasztal beszélgetésén Dr. Szabó György rektor mellett a program koordinátorai és a mentorálást végző hallgatók is részt vettek.

 „Nagyon hálásak vagyunk a Nyíregyházi Egyetemnek, azon négy felsőoktatási intézmény közé tartozik ugyanis, amely elsőként csatlakozott a Tanítsunk Magyarországért programhoz”- mondta Dr. György László kormánybiztos az intézményben tartott egyeztetésen. Hozzátette: „olyan gyerekeken tud segíteni ez a program, akik felső tagozatos általános iskolásként jellemzően a településük határát sem hagyták el. Számukra a középiskolai átmenet óriási megpróbáltatást jelent, ezért a diákok, több mint fele lemorzsolódik, nem szereznek szakmát, nem végeznek középfokon. A Nyíregyházi Egyetemmel nagyon aktív az együttműködésünk, értékes visszajelzéseket kapunk tőlük. Személyes példák mutatják a program jelentőségét.  Egy Nyíregyházához közeli községben élő diák hetedikben még három tárgyból bukott, nyolcadik félévre mindenből javított, most pedig középiskolába jár. Ebben az intézményben jelenleg 31 egyetemista mentorál 157 általános iskolást és azért jöttünk ma ide, hogy a továbblépésről is beszéljünk. Szeretnénk, ha jövő februártól szintet tudnánk ugrani, és legalább háromszor annyian jelentkeznének mentornak a Nyíregyházi Egyetemről és országosan is. A jelenlegi ezer mentor és négyezer mentorált helyett kétezerötszáz mentorunk és tízezer mentoráltunk lenne országszerte, ami azt jelentené, hogy minden olyan általános iskoláshoz eljutnánk, akiknek ez a támogatás valós segítséget jelentene”-fejtette ki a kormánybiztos.

Dr. Hollósi Hajnalka az Alkalmazott Humántudományok Intézetének igazgatójaként a TM programért is felel a Nyíregyházi Egyetemen. „Azt látjuk, hogy félévről félévre egyre több hallgatónk jelentkezik a programba. Úgy gondolom, hogy egy ilyen hátrányos helyzetű régióban ez egy nagyon fontos küldetés. A vármegye nyolc általános iskolájában vagyunk jelen, hetedik-nyolcadik osztályosokat mentorálunk.  A hallgatóink, oktatóink lelkesek és igyekszünk itt az egyetemen is különböző programokba bevonni a mentoráltakat. Bemutatjuk nekik a Nyíregyházi Egyetemet, az itt működő LEGO® módszertani programot, tudományos előadásokon vesznek részt. December 10-én kiállítást is szervezünk az alkotásaikból itt a kampuszon.”

„A paszabi általános iskola nyolcadikosaihoz járok, hetente egyszer..” – számolt be Kukucska Viktória az intézmény TM mentor nagykövete. A harmadéves egyetemista közösségszervést tanul. Elmondása szerint eleinte nehezen fogadták el a diákok, mostanra azonban már nagyon jó a kapcsolatuk, várja a találkozásokat. „Általában szombaton vagyok a gyerekekkel, ha kell a tanulásban segítem őket, többnyire azonban helyi szabadidős tevékenységekre fordítjuk az időt, ezek mellett pedig törekszem arra, hogy kulturális rendezvényekre, egyéb programokra is eljuttassam őket. A havi 50 ezer forintos ösztöndíjból 15 ezer forintos keret jut ilyen jellegű kiadásokra.”  

Mészáros Tibor, a TM senior mentora. „Több, mint 5 éve veszek részt a programban és ez idő alatt teljesen letisztult a jövőképem. Az egyetemi tanulmányaimat sportszervezőként kezdtem, edző szakkal folytattam, jelenleg testnevelő tanári szakon tanulok a Nyíregyházi Egyetemen. A mentorként szerzett tapasztalatok miatt léptem a tanári pályára. Rengeteget fejlődtem, tanultam, célirányos gyakorlatot szereztem a diákokkal való közös munkám során. A Kállósemjéni Kállay Miklós Általános Iskola hetedikeseihez járok és a tapasztalatom az, hogy nagyon sok diák még a település határát sem lépte át. Azt látni, hogy egy általam szervezett program milyen örömet okoz a gyerekeknek, nagyon inspiráló.” 

A kerekasztal beszélgetésen a mentorokat felkészítő kurzusok módszertani fejlesztéséről, a mentorok ösztöndíjának tervezett emeléséről is egyeztettek a résztvevők.  

Portálunkat Kindrusz Emese a Nyíregyházi Egyetem igazgatási ügyintézője tájékoztatta.