Tigrisáldás a sóstói fák alatt - Most kiderül, miért tartják csodaszámba menő történetnek
Kelettől nyugatig a világ minden valamirevaló hírportálja beszámolt arról, hogy szumátrai tigrisek születtek Nyíregyházán. A világ egyik legritkább tigrisalfaját egy európai összefogás keretében, tízéves tervszerű tenyésztői munka eredményeképpen sikerült szaporítaniuk. A részletekről Gajdos László számolt be a Nyíregyházi televízó Szieszta című műsorában.
A park 2015 óta próbálta megtalálni az ideális tigrispárt a tenyésztéshez, ezért több európai állatkertből érkeztek hozzájuk nőstények. Sok kudarc után végül a Gio névre keresztelt hím és a négyéves Sabah nászából egészséges ikrek születtek. A most négyhetes, 5 és 4,6 kilogramm tömegű hím kölykök a karanténidőszak leteltét követően kedden estek át életük első orvosi vizsgálatán, amely során megkapták első védőoltásukat is.
A szumátrai tigris a világ egyik legritkább állata: amíg például az óriáspanda vadon élő állománya 2000-3000 egyedből áll, ebből a tigrisalfajból mindössze 400-500 él a világon.A szumátrai tigris a ma élő hat tigrisalfaj közül a legkisebb és legdélebbre élő. Vadon élő egyedei kizárólag az Indonéziához tartozó Szumátra szigetének alacsonyan fekvő területein és hegyi erdőségeiben fordulnak elő.
Magányosan vadásznak, zsákmányuk főként a közepes termetű növényevők közül kerül ki. Az állatok a természetes élőhelyeik elpusztítása és az orvvadászat miatt kerültek a kritikusan veszélyeztetett fajok közé. Az 1970-es években a szabadon élő állatok számát 1000 egyed körülire tették, 1996-ban a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) nagyjából 250-re becsülte a szumátrai tigrisek számát.
A világ állatkertjeiben 280 egyed él, köztük négy a Nyíregyházi Állatparkban. A nyíregyházi tigriskölyköket a hétvégétől láthatja a közönség a Nyíregyházi Állatpark veszélyeztetett állatokat bemutató állatházában, a Viktória Házban.