hirdetés
Három leopárdcápa érkezett a Nyíregyházi Állatparkba, ezzel tízre nőtt a cápafajok száma a parkban. A különleges faj egyedei már egy hónapja Magyarországon tartózkodnak, de csak az ilyenkor kötelező karanténidő letelte után tekinthetik meg őket a látogatók. Helyüket a Jégvilág Interaktív Állatbemutató akváriumrendszerében foglalták el, ahol néhány napja már láthatják őket az érdeklődők.
Már bátran fogyasztják napi csemegéjüket a Jégvilág Interaktív Bemutató akváriumrendszerének legújabb lakói, a leopárdcápák, akik hamar megszokták új környezetüket. A három állat a Rotterdami Állatkertből érkezett, a Nyíregyházi Állatparkban pedig közel egy hete már a látogatók is megtekinthetik őket, azonban ezt megelőzte egy karanténidőszak és orvosi vizsgálat is.
– Körülbelül egy hónapja érkeztek a leopárdcápák, ám megérkezésük után karanténmedencébe kerültek, ahol állatorvosok vizsgálták és felügyelték őket. Rotterdam állatkertjéből hozták őket, ahol a medencéjük felújítását tervezik, így az ottani szakemberek új otthont kerestek ennek a három leopárdcápának. Érdekes tény róluk, hogy a nőstény 22 éves, míg a két hím egyaránt 26 éves. A cápák élettartamáról a természetben és akváriumi körülmények között még keveset tudunk. Még most is folynak a kutatások, de elég biztató, hogy azt látjuk, hogy nagyon hosszú éveket tudnak élni – mondta el Varga Attila, a Nyíregyházi Állatpark akváriumkurátora.
A leopárdcápa könnyen felismerhető karcsúságáról és fekete nyeregszerű feltűnő mintájáról, valamint a testén látható nagy foltokról, ebből ered általános elnevezése is. A Nyíregyházi Állatpark akváriumkurátora elmondta a fajról, hogy alapvetően a Csendes-óceánban őshonosak, testhosszuk körülbelül másfél méter hosszú, és elsősorban 4–20 méter mélységben élnek a tengeröblökben és torkolatokban. Mivel alapvetően hideg vízi cápák, a park akváriumában is 10–17 fok között változik a hőmérséklet. Varga Attila azt is elárulta, hogyan szaporodnak a leopárdcápák.
– A cápák rendkívül sokszínű csoportot alkotnak, még ha hajlamosak is vagyunk őket egyetlen kategóriába sorolni. Vannak közöttük elevenszülők, álelevenszülők és tojásrakók is. A leopárdcápák például álelevenszülők, ami azt jelenti, hogy a tojásaik az anya testében kelnek ki. A fiatal cápák az anya testében fejlődve még hosszabb ideig a meg nem termékenyített tojásokból táplálkoznak, mielőtt világra jönnének – tette hozzá Varga Attila.
Habár a faj a Természetvédelmi Világszövetség Vörös listája szerint nem fenyegetett, lassú növekedése és vándorlási szokásai miatt, amely kis helyre korlátozódik könnyen túlhalászható. A Nyíregyházi Állatparkban eddig is több cápafajt csodálhattak meg a látogatók, elsősorban a Zöld Piramisban. A nemrég érkezett leopárdcápák érkezésével azonban már tíz különböző cápafaj él a parkban, az új lakókat a macskacápákkal együtt a Jégvilágban tekinthetik meg a látogatók.