Váci Mihály film – A költő életét mutatja be Csordás László filmje

Dec 10, 2024

A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár adott otthont Csordás László filmjének vetítésére. A rendező Váci Mihály életét dolgozta fel két részben. A díjjal is büszkélkedő alkotás célja, hogy mélyebben bemutassa a költő életének azon részeit is, melyről keveset tudni.

A dolgok nem indultak zökkenőmentesen

Már 2010-ben tervben volt az a film, mely a Kossuth- és kétszeres József Attila-díjas költő, műfordító Váci Mihály életét dolgozza fel. A nyíregyházi kötődésű költő élete sokak számára talán nem is annyira ismert, pályájának több szegmenséről semmit sem tudtak korábban. Csordás László filmjét a Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesület elnöke, Stick Gyula is segítette, aki személyesen ismerte a Váci családot. A rendező elmondta: azért is döntött amellett, hogy megfilmesíti Váci Mihály életét, mert ő maga sem tudott róla előtte túl sokat, ezzel pedig talán méltó emléket állíthatnak az írónak.

– Voltam egy előadáson Borbányán, ahol Tar János egy könyvbemutatót tartott. Arról beszélt, hogy mennyire nem ismerjük Váci Mihályt, pedig Nyíregyházának egyik kiemelkedő költője volt. Be kell vallanom, hogy én sem ismertem annyira a költőt, így utánanéztem a dolgoknak, s akkor úgy döntöttem, hogy 2011-ben készítek egy filmet. Időközben megkerestem a Váci Mihály Társaságot, Stick Gyula segített nekem abban, hogy el tudjunk indulni a filmmel. 2012-ben azonban Tar János meghalt. Innentől kezdve egy kisebb újratervezés kezdődött

– emlékezett vissza a rendező a kezdeti munkafolyamatokra, majd elárulta: a film készítése sajnálatos módon ekkor leállt, és csak 2023-ban sikerült újra elindítani. Csordás László ekkor döntött úgy, hogy szerez egy olyan csapatot, mellyel le tudják forgatni a filmet, ezt 2024 februárjában kezdték meg, és egészen november végéig voltak benne módosítások. A film eredetileg 2 részből áll, a könyvtári vetítésen azonban egyben, másfél órás feldolgozásban adták le.

Díjjal is elismerték a filmet

A rendező hozzátette: reméli, a fiatalok körében is érdekes lesz majd az alkotása, hiszen részben arra is szolgál, hogy az iskolások ezáltal mélyebben megismerhessék a költőt. Csordás László filmjét olyan emberek segítségével készítette, akik Stick Gyulához hasonlóan ismerték a költőt, tekintve, hogy kevés forrás állt rendelkezésre. A hézagokat a forgatások során színészekkel oldották meg. A rendező leginkább ezt a részét élvezte a filmkészítésnek.

– Én nem vagyok kutató, így az volt a legrosszabb, hogy azért mégis sok mindent elő kellett keresni a levéltárból, könyvtárból. A legjobb rész viszont az volt a film készítése során, hogy bizonyos szegmenseket, melyekről semmit nem találtunk, azokat nekünk kellett megfilmesíteni. Ebben segített nekünk Kéry Péter, mint operatőr, és Benke Márk, aki magát Vácit személyesítette meg a filmben. Így tulajdonképpen játékfilmes elemekkel színesítettük a történetet, s ez volt a legizgalmasabb, valamint szerintem ez adja meg a filmnek a savát és borsát is

– folytatta Csordás László, kinek filmje sikert aratott már a könyvtári vetítés előtt is, hiszen a Helytörténeti Filmszemlén díjat is bezsebelhetett. A rendező úgy gondolja: mindenképpen elismerést érdemelt ez az alkotás, mely Váci Mihálynak is járhatna. A filmre további vetítések is várnak: december 25-én, a költő születésnapján a Nyíregyházi Televízió is levetíti majd.

Kapcsolódó galéria

A sokaság fia-filmbemutató a könyvtárban

Előző hír
Mennyből a dallam - Kántorok készülnek közös kocertre Nyíregyházán
Következő hír
Átutazók – A megszokott és az ismeretlen utáni vágyat mutatja be az Átutazók Művészeti Egyesület...

Kapcsolódó híreink