(Fotó: Trifonov Éva)

Vármegyei Értéktár – Öt új értékkel bővült a gyűjtemény

Dec 19, 2024

Öt újabb értékkel bővült a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktár. Ezzel kapcsolatban tartottak sajtótájékoztatót a Vármegyeházán. Az eseményen visszatekintettek a 2024-es évre, valamint részletesen is beszámoltak arról, melyek azok a december 11-ével bekerült új értékek, melyekkel összesen 18-ra nőtt az idei évben felvett értékek száma vármegyei szempontból.

Az öt új érték egyike nyíregyházi kötődésű

Mozgalmas volt az év a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktár számára: ebben az évben 18 értékkel bővültek, továbbá pályázatok, vetélkedők jelzik a bizottság szorgalmas munkáját. Mindezek mellett az értéktár honlapja is megújult, így az érdeklődők már egy sokkal interaktívabb és könnyebben elérhető felületen tekinthetik meg az értékeket. Ráadásul készülőben van egy olyan értéktár kezelő felület is, melyen keresztül nemcsak a vármegye, hanem az ország többi értéke is elérhető lesz mindenki számára. Baracsi Endre, a Vármegyei Értéktár Bizottság elnöke a csütörtöki sajtótájékoztatón a decemberben általuk felvett öt új értékről is beszámolt. Ezek között nyíregyházi kötődésű is található. Elmondta: összesen már 186 érték szerepel a vármegyei értéktárban.

– Az idei legutolsó bizottsági ülésén a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Értéktárnak öt új értékkel bővült az a listája, melyre nagyon büszkék vagyunk, s így most már 186 vármegyei értékről beszélünk. A bekerült öt érték közül az egyik az Hegedűs Istvánról emlékezik meg, aki öttusázó olimpikon volt. Talán a leginkább onnan ismerhetjük őt, hogy a régi húsz forintos hátoldalán az ő alakja szerepel. Úgy gondolom, ő az a nyíregyházi születésű sportoló, aki egyrészt a nyíregyházi értéktárban is szerepel, a Rákóczi utcáén emléktábla is őrzi a nevét. De úgy gondolom ennél is többet kell tennünk azért, hogy az ő emlékezete fennmaradjon, mert az utóbbi időben egy kicsit talán feledésbe merült

– ismertette az elnök.

A másik négy új érték Mátészalkához kötődik. Baracsi Endre elmondta: ezekhez a mátészalkai értéktártól kaptak javaslatokat, mindegyik a Szatmári Múzeumhoz kapcsolódik. Bekerült az egykori Pécsi Palota, mely jelenleg a múzeumnak ad otthont, Farkas József, a Szatmári Múzeum egyik alapítójának munkássága, de még az egykori Schwartz-Ház emlékezete is, ahol New Yorkkal egyszerre, 1888-ban gyulladt fel az első közvilágítás Magyarországon. Az utolsó bekerült érték pedig a Vay kúria Rácz kastélya, mely leginkább arról ismeretes, hogy 1849-ben a szabadságharc menekülői közül sokan itt kaptak menedéket.

Együttes erővel keresik az új különlegességeket

A vármegyei értéktár tehát egyre inkább gyarapszik, ráadásul idén is több olyan érték lett elismert vármegyei szinten, melyek nyíregyházi kötődésűek.

– Jó pár olyan érték van, mely Nyíregyházához kötődik, Hegedűs Istvánt már említettük, aki Nyíregyháza szülötte. De emellett a Móricz Zsigmond Színház épülete, vagy épp a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar mind Nyíregyházához kötődő érték és mind jelzi azt a kulturális sokszínűséget és értékteremtést, mely a városra jellemző, akár ha csak a kulturális negyedre gondolunk, s arra az együttműködésre, mely a két értéktár között megvalósult

– tette hozzá Baracsi Endre.

A vármegyei értéktárnak kiváló kapcsolata van a nyíregyházival. A két fél igyekszik azokra az értékekre is közös hangsúlyt fordítani, melyek nem csak a város, hanem az egész vármegye szempontjából fontosak és kiemelkedők. Éppen ezért a 2025-ös évben is azon lesznek, hogy megtalálják azokat a különlegességeket, melyek mindenképp figyelmet és elismerést érdemelnek.

Kapcsolódó galéria

Vármegyei Értéktár sajtótájékoztató – öt új értékkel bővült a gyűjtemény

Előző hír
Így ünnepeljük a Magyar Kultúra Napját Nyíregyházán 2025-ben
Következő hír
A legek éve a Nyíregyházi Állatparkban – Látogatócsúcs, új állatbemutatók, bébibumm és visszavadítás

Kapcsolódó híreink