hirdetés
Kedden a Mátra Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium diákjai látogattak el Mátrafüredről Nyíregyházára, hogy testközelből tanulmányozzák az alföldi erdőgazdálkodást. A fiatalok többek között lehetőséget kaptak arra, hogy megismerjék az akácfa felhasználását és a fafeldolgozás folyamatát, valamint a Sóstói-erdő gazdálkodását. A NYÍRERDŐ Zrt. által szervezett egész napos program célja az volt, hogy a jövőbeli erdészek már középiskolás korukban kapcsolatba kerüljenek a szakmával.
Pályaorientációs nap keretében 54 végzős erdésztechnikus diák érkezett Mátrafüredről Nyíregyházára a NYÍRERDŐ Zrt. szervezésében. A fiatalok lehetőséget kaptak arra, hogy bepillantást nyerjenek az alföldi erdőgazdálkodás világába, megismerkedtek többek között az akácfa felhasználásával és a fafeldolgozás folyamatával, a helyi erdészeti iskola működésével. Emellett megismerték a Sóstói erdő gazdálkodását és a homoki tölgyesek felújítási technológiáit, sőt, arra is választ kaptak, hogy mi is az a nyírségikum.
– Rendkívül hasznosnak tartom ezt a programot, mert beleláttunk mind az üzemi, mind a gazdasági folyamatokba. Előzőleg kilátogattunk egy 4 hektáros akácosba, ahol betekintést nyerhettünk a munkafolyamatokba és a termelésbe. Ezt követően megnéztük a nyíregyházi erdészet erdei iskoláját és annak teljes épületét. Aztán a telepen bemutatták azt a különlegességet, amit a vezető úr „nyírségikumként” említett, a szíjácsozott oszlopot, ami európai, sőt világviszonylatban is ritkaságnak számító termék
– mondta Balázs Martin, a Mátra Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium végzős diákja. Szokolovszki Géza, a NYÍRERDŐ Zrt. erdészeti igazgatója kiemelte, Magyarországon az erdésztechnikus képzés alapvetően négy településen zajlik, és a mátrafüredi intézmény, ahonnan a diákok érkeztek, Kelet-Magyarország egyik legfontosabb központja ezen a területen. Hozzátette, a program célja, hogy a jövőbeli erdészek középiskolás korukban közvetlenül tapasztalhassák meg a szakmát, ezzel segítve szakmai orientációjukat.
– Nagyon értékeljük, ha a leendő kollégákat már akkor megismerhetjük, amikor még iskolapadban ülnek, így nekik is reálisabb elképzelésük alakulhat ki a szakmáról: láthatják, milyen a kerületvezető erdészek munkája, mit végez egy erdésztechnikus és könnyebben tudnak orientálódni. Természetesen sokan vannak, akik továbbtanulnak, és felsőfokú erdőmérnöki vagy vadgazda mérnöki végzettséget szeretnének szerezni, de azoknak is jó perspektívát tudunk nyújtani, akik 20 évesen szeretnének munkába állni és szeretnének a nagybetűs életben elhelyezkedni, akár itt nálunk, a NYÍRERDŐ Zrt.-nél
– hangsúlyozta az erdészeti igazgató. A NYÍRERDŐ Zrt. fenntartható erdőgazdálkodással foglalkozik, és 5365 hektáron tevékenykedik a Nyírségben és környékén. A társaság különösen figyel a természetvédelemre, így a ligeterdők és homoki tölgyesek megőrzésére. Az erdészet a fenntarthatóságra helyezi a hangsúlyt, fagyártmányüzemének köszönhetően pedig nemzetközi szinten is elismert akáctermékeket állít elő.