Veszettség - A megelőzés fontosságára hívja fel a figyelmet a rendőrség!
A veszettség heveny, agy- és gerincvelőgyulladással járó, vírusos betegség, amely elsősorban a veszett állat harapásával, marásával terjed, és általában halálos kimenetelű (emberek esetében, ha már kialakultak a betegség tünetei, a túlélés orvostörténeti ritkaságnak számít). A vírus valamennyi melegvérű állatot megbetegíthet, így a házi és vadon élő emlősállatok minden fajában kialakulhat a betegség, a madarak azonban kevésbé fogékonyak a fertőzésre.
Fontos tudnivalók:
Magyarország a VESZETTSÉG-MENTESÍTÉS útján
Miről ismerem meg a veszett kutyát és macskát?
A betegség lezajlása szerint megkülönböztetünk ún. „csendes” és „dühöngő” veszettséget. A betegség csendes formája jól képzett, kézhez szokott, lakásban tartott állatokban fordul elő. Ilyenkor az agresszív viselkedés elmarad. Az állat levert, kedvetlen, étvágytalan, a nyelés fájdalmassága következtében nyálzik, és nem képes inni sem, majd bénulásos tünetek alakulnak ki, végül az állat elfekszik és elpusztul.
A betegség „dühöngő” formájában az állat izgatottan, agresszívan viselkedik, emberre, állatra támad, ehetetlen dolgokat, például földet eszik, elkóborol. Később réveteg tekintet, kancsalság, állkapocslógás figyelhető meg, a nyelési nehézség miatt az állat nyálzik és nem képes inni, majd görcsök és bénulásos tünetek alakulnak ki, és az állat elpusztul.
Macskákban a veszettség dühöngő formája a gyakoribb. Az állat ingerlékennyé, agresszívvá válik, emberre, állatra támad.
Mit tegyek, ha gyanúsan viselkedő kutyát vagy macskát látok?
Amennyiben a fent leírt tüneteket mutató kutyával, macskával találkozik, hívja a NÉBIH Zöld számát, a +36 80 263 244 számot! Emberi sérülés esetén haladéktalanul forduljon orvoshoz!
Mi a veszettség?
A veszettség agy- és gerincvelő gyulladással járó fertőző betegség. A betegség vírusa emlősállatokra és emberre egyaránt veszélyes.
Gyógyítható-e a veszettség?
A veszettség vadon élő állatoknál szájon át történő vakcinázással, háziállatoknál évenkénti védőoltással megelőzhető, a kialakult betegség azonban nem gyógyítható.
A megfertőződött ember a betegség tüneteinek megjelenését megelőzően megkezdett sorozatoltással kezelhető, a betegség kialakulása után megkezdett kezeléssel ritkán gyógyítható. Kezelés nélkül a betegség 99%-ban halálos.
Előfordul-e Magyarországon a veszettség?
Hazánkban a veszettség a kutyák kötelező oltásának és a rókák vakcinázásának köszönhetően mára ritkán előforduló, ugyanakkor létező betegség. Évente több ezer állat (főleg róka) veszettségre irányuló vizsgálatát végzik el a NÉBIH laboratóriumaiban. A 2013-2014-es közép-magyarországi járvány során összesen 47 veszettség esetet állapítottak meg. A járvány sikeres felszámolását követően 2015-ben mindössze egy denevérből, 2016-ban pedig egyetlen rókából mutatták ki a vírust.
Mely állatok vannak leginkább kitéve a fertőződésnek?
Leggyakrabban a vadonélő rókák körében fordul elő, de más állatok, például a kutya és a macska is fertőződhetnek. Denevérekben is előfordul veszettség, melyet a rókák veszettségétől eltérő vírus okoz, de emberre szintén veszélyes.
Hogyan terjed a veszettség?
A betegséget okozó vírus elsősorban a fertőzött állat harapásával, marásával, esetleg karmolással, a nyílt sebbe került nyál útján terjed.
Miről ismerhetem meg a veszett vadállatot?
Vadon élő állatok esetében az elsődleges figyelmeztető jel az embertől való ösztönös félelem megszűnése. A betegség szakaszainak függvényében a veszett róka szokatlan módon vagy keresi az ember társaságát, például hagyja magát megsimogatni, megfogni, vagy épp ellenkezőleg, izgatottan viselkedik, agresszívan támad (például kutyával verekszik össze). A későbbiekben görcsrohamok, majd bénulásos tünetek jelentkezhetnek. Jellemző tünet az állkapocs lógása és a nyálzás.
A veszett denevérek általában jellegtelen tüneteket mutatnak, legyengültek, röpképtelenek. Denevért soha ne fogjunk meg puszta kézzel!
Jó, ha tudjuk, hogy Magyarországon a denevérek minden faja védett!
Mit tegyek, ha gyanúsan viselkedő rókát vagy rókatetemet látok?
A rókák megjelennek időnként lakott területeken is, hogy élelmet keressenek. Ez önmagában nem jelent veszélyt. Azonban ha olyan rókával találkozik, mely a fenti tüneteket mutatja, vagy elhullott róka tetemére bukkan, hívja a NÉBIH Zöld számát, a +36 80 263 244 számot.