hirdetés
A fenntartható turizmus érdekében pályázatot nyújtott be az önkormányzat. Az Interreg Europe Program „Szociálisabb Európa” forrásait célozták meg. Nyíregyháza a projekt keretében kívánja korszerűsíteni turisztikai stratégiáját. Ezzel már az ENSZ fenntarthatósági céljaihoz igazodnak, annak érdekében, hogy a város turizmusa hosszú távon is fenntarthatóbbá váljon. Dr. Kovács Ferenc polgármester kedden sajtótájékoztató és workshop keretében ismertette a projekt részleteit.
Zöldebb, fenntarthatóbb, tisztább – így fogalmazták meg a legfontosabb célokat a nyíregyházi turizmusfejlesztésben. Annak érdekében, hogy a város más települések stratégiáit megismerje, közösen készítsen velük projekteket és persze a megfelelő forrásokat is megtalálják Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata csatlakozott a TOURISM4SDG – A turisztikai szakpolitikai eszközök hatékonyságának javítása a fenntartható fejlődés érdekében című projekthez, amely az unió Interreg Europe Program támogatásával valósul meg.
A kezdeményezésben tíz európai partner működik együtt, mindannyiójuk célja, hogy növeljék a turizmus fenntarthatóságát a résztvevő városok és régiók szintjén. A projekt keretében a partnerek közösen dolgoznak azon is, hogy az ENSZ fenntartható fejlődési céljaihoz igazodva korszerűsítsék és fejlesszék helyi turisztikai stratégiáikat. Ezzel egy hosszú távon fenntartható turizmus kialakítását célozták meg. Kedd délelőtt a városházán ismertették a projekt részleteit, amiből kiderült hatékonyabb megoldásokat keresnek a szakemberek.
„A projekt 2024 áprilisában indult és 2028 áprilisáig tart. A fenntartható turizmusra fókuszálva fontos, hogy a turisztikai fejlesztések során a lehető legzöldebb és energiahatékonyabb megoldásokat alkalmazzuk. Különösen figyelembe kell vennünk a rendezvényszervezést is. Például a híres VIDOR Fesztivál esetében, ha bevonjuk a helyi lakosságot, az számos előnnyel járhat. A helyiek nemcsak a látogatók eligazításában és információátadásában segíthetnek, hanem a rendezvény során keletkező hulladék összegyűjtésében és szelektív gyűjtésében is aktív szerepet vállalhatnak. Ilyen innovatív megoldások alkalmazására kell törekednünk a fenntartható fejlődés érdekében”
– fogalmazott Komádi Mónika, a MEGAKOM Stratégiai Tanácsadó Iroda ügyvezetője.
A nemzetközi projektben tíz partner vesz részt, többek között Észtország, Portugália, Franciaország és Spanyolország települései. Magyarországot azonban, egyedüliként Nyíregyháza képviseli a projektben. Emellett EU-n kívüli tagállamok településeit is bevonják a közös munkába, például szerb és albán városokat. Így a kezdeményezés szélesebb európai együttműködés keretében valósul meg.
A projekt nyíregyházi, szakmai vezetője, Furkóné Szabó Marianna, a Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője az eseményen elmondta, hogy a már részt vettek egy portugáliai tanulmányúton, és a projekt keretében a résztvevők rendszeresen online megbeszéléseket tartanak.
„Az önkormányzat partnersége révén lehetőségünk nyílik arra, hogy egy rendkívül aktuális témában, a fenntartható turizmus fejlesztésével kapcsolatban szerezzünk ismereteket egy európai uniós projekt keretében. Reményeink szerint az együttműködésből és a projekt során végzett munkából inspiráló példákat és bevált gyakorlatokat ismerhetünk meg a többi résztvevő országban. Célunk, hogy hazatérve ezeket a jó gyakorlatokat átadhassuk a helyi turisztikai szolgáltatóknak, valamint az oktatási intézmények keretein belül a jövőbeli turisztikai munkavállalóknak is – így a jelenlegi diákoknak is. Szeretnénk, ha konkrét példákon keresztül ők is sikeresen átültethetnék ezeket a bevált módszereket a gyakorlatba. Ezáltal Nyíregyházán is előre léphetünk a fenntartható turizmus területén, lehetőséget teremtve a fejlődésre és a világgal való lépéstartásra. A fenntartható turizmus manapság kiemelten fontos terület, amelyre érdemes fókuszálni”
– részletezte Furkóné Szabó Marianna, a Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője.
Furkóné Szabó Marianna hozzátette, várhatóan 2025 májusában, amikor Nyíregyháza látja vendégül a partnereket, és bemutatják, milyen eredményeket értek el eddig a fenntartható turizmus fejlesztésében.
Dr. Kovács Ferenc a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a projekt összköltsége meghaladja a 2 millió eurót, amelyből Nyíregyháza közel 200 ezer euró támogatásban részesül.
„Közvetlen brüsszeli pályázat nyert konzorcium tagjai vagyunk, ami különösen izgalmas, mivel ez egy jelentős, több mint kétmillió eurós projekt. A partnereink között számos olyan érdekes szereplő található, akiktől sokat tanulhatunk. Ez a siker részben annak a következménye, hogy már több mint kilenc éve tűztük ki célul a közvetlen brüsszeli nemzetközi pályázatokra való fókuszálást, nem csupán az országon belüli lehetőségekre. Most végre sikerült ezt megvalósítani. A projekt időtartama 51 hónap, ami hosszú távú munkát igényel, de hiszem, hogy rengeteget fogunk tanulni belőle. Nyíregyháza ismét egy olyan pozícióba kerül, ahol öröm lenni, hiszen a városunk újra a fejlődés élvonalában van”
– tette hozzá dr. Kovács Ferenc polgármester.
A város polgármestere hangsúlyozta, hogy a projekt különleges értéke abban rejlik, hogy az új irányelvek Nyíregyháza Fenntartható Városi Stratégia dokumentumába is beépülnek. Ezáltal az önkormányzat egy átfogóbb, a fenntarthatósági célokkal jobban összehangolt turisztikai stratégiát alakíthat ki.