hirdetés
Idén a Nyíregyházi Állatpark ad otthont a magyar állatkerti szakma továbbképzésének, amelyet november 10–12. között rendez meg a Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetsége. A több mint 100 szakember részvételével zajló háromnapos konferencia célja, hogy a magyar állatkertek és akváriumok dolgozóinak gyakorlati és elméleti ismereteket nyújtson, különös figyelmet szentelve az állatgondozói munkának.
A Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetsége által szervezett háromnapos konferenciára érkező állatkertben dolgozó szakemberek többek között Európa legmodernebb állatházának működésébe is betekintést nyerhettek Nyíregyházán. Az évente ismétlődő programsorozat célja, hogy modern gyakorlati ismereteket adjon át az állatkertek dolgozóinak, különösen az állatgondozóknak.
Dr. Papp Endre, az állatpark szakmai igazgatóhelyettese elmondta, a program elméleti és világszintű kitekintést is nyújt, figyelembe véve az állatkerti szakma gyors fejlődését és a komplex rendszert, amely több tudományágat ötvöz.
– Az állatkerti szakma nagyon gyorsan fejlődik. A társadalom nagyon sok kérdést tesz föl, ami nagy húzóerőt jelent a fejlődésre. Az állatkertek működését összetett rendszer alkotja, amelyben számos szakterület találkozik, mint az oktatás, állatorvoslás és zoológia, valamint sok más kapcsolódó tudományág. Ennek köszönhetően a konferencia rengeteg olyan területet érint, amelyek a gondozók mindennapi munkáját segítik, és hozzájárulnak ahhoz, hogy mélyebben megértsék saját szerepüket és feladataikat
– mondta. A szakmai igazgatóhelyettes hozzátette, mivel Magyarországon nincs kifejezett állatkerti gondozó képzés, a konferencia hiánypótló, és idén 14 állatkert 120 gondozója vesz részt rajta.
A Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetségét, amely 13 tagot számlál, 2021 óta Gajdos László, a Nyíregyházi Állatpark igazgatója vezeti, aki kiemelte, Magyarországon 13 nagy állatkert működik, mindegyik sajátos problémákkal és jellemzőkkel, így fontos megosztani azokat a történeteket, ötleteket és eszméket, amelyek mindenki számára hasznosak lehetnek.
– Ilyenkor a kollégák Veszprémtől Nyíregyházáig, Szegedtől Pécsig összegyűlnek, hogy megosszák tapasztalataikat, megismerkedjenek az új dolgokkal, és részt vegyenek egy komoly előadássorozaton, amely mindenki számára tanulságos. Most abban a szerencsés helyzetben vagyunk, mert felépült Magyarországon Európa legmodernebb állatháza, a Jégvilág, ahol a legújabb technológiákat is bemutatják, és mindenki hazaviheti az itt szerzett ötleteket
– tette hozzá az igazgató.
A konferencia nulladik napján Csányi Vilmos akadémikus az emberi csoportviselkedés evolúcióját, míg Csépányi Balázs az elmúlt 50 év állatkerti tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel. A mai gyakorlati bemutatókat délután újabb előadások követik a Pangea Hotelben, ahol többek között a gorillák és cápák szállításának logisztikájáról, a kobzott és mentett állatok elhelyezéséről, kutyák és farkasok tréningezési lehetőségeiről, valamint fajmegőrzési programokról lesz szó. A konferencia résztvevői kedden kirándulás keretében a Kassai Állatkertet látogatják meg.