Projekt címe: Partnerség a kisgyermeknevelésben
Projekt azonosító száma: 22310213
A projekt a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával valósul meg.
Az elnyert támogatás összege: 24.030 Euro
Projektünk célja, hogy megosszuk a jó gyakorlatokat az óvodai nevelés területén Nyíregyházán, Veľké Kapušanyban és Bielsko-Białában azzal a céllal, hogy partnerségeket építsünk és oktatási módszereket cseréljünk annak érdekében, hogy elősegítsük gyermekeink sikeres iskolai és óvodai éveit. Az érintett óvodák dolgozóinak 3 workshopot szervezünk egymás jó gyakorlatainak megismerésére.
A képzettségi szint a gazdasági és társadalmi integráció fontos tényezője; ezért különösen fontos elkerülni azokat a mechanizmusokat, amelyek a gyermek társadalmi kirekesztéséhez vezethetnek. A felmérések azt mutatják, hogy az iskolai kudarcok egyre inkább társadalmi problémává válnak az EU-országokban, és jelentős szintet ért el az oktatásból lemorzsolódó tanulók száma. A lemorzsolódás – melynek során a gyermek fokozatosan távolodik el az oktatási intézménytől – gyakran már az óvodában elkezdődik. A kisgyermekkori nevelésben a fentiek mellett egyre hangsúlyosabb szerepet kap az egészséges életmódra, a fenntarthatóságra és a tudatos életmódra nevelés. Minden európai ország elkötelezte magát a környezetvédelem és a fenntarthatóság előmozdítása mellett, a lehető legfiatalabb korosztályt is megcélozva. Ezen túlmenően ez egy olyan terület, ahol a hazai és a nemzetközi együttműködés egyaránt rendkívül fontos. Az elmúlt években a partnerség és az együttműködés számos országban kulcsfontosságú tényezővé vált az iskolai kudarcok elleni küzdelemben. Az óvodai nevelésben a szülőket tekintjük a legfontosabb partnereinknek. Köztudott, hogy az iskolai kudarchoz vezető tényezők nem csak az iskolákban, hanem a családokban is megtalálhatók. Tapasztalataink azt mutatják, hogy a családokkal való szoros és érdemi együttműködés a kisgyermekkori nevelésben hozzájárulhat a fent említett problémák megelőzéséhez.
A gyermek nevelése elsősorban családjának joga és kötelessége. Az óvodák kiegészítő, néha enyhítő szerepet töltenek be. Az óvodai nevelés a családokkal együtt a gyermekek fejlődését szolgálja. Ennek előfeltétele a családokkal való szoros együttműködés. A projekt nem a mindennapi, rutinszerű kapcsolatokra (pl. délelőtt és délután rövid beszélgetések) épít, hanem a szülők szélesebb körű bevonására a gyakorlatokba. A jó gyakorlatok témáinak kezelése az óvodáknál megszokott feladat, de a megközelítés újszerű. Ebben a megközelítésben az óvoda nem kiegészítő szereplője a gyermekek nevelésének, hanem inkább kezdeményezője és bevonója. A projektben olyan gyakorlatokat gyűjtünk össze az óvodákból, amelyek nem csak a gyerekekre, hanem a családokra is fókuszálnak. A hozzáadott érték a családokra való összpontosítás és a határokon átnyúló hálózatépítés a jó gyakorlatok átadása érdekében. A projekt keretében a szülők nem csak szóban kapnak tanácsot, hanem a konzorcium prospektust is készít, amelyet hosszabb távon is felhasználnak és megosztanak. A projekt legfontosabb hozzáadott értéke a tapasztalatcsere. Az óvónőknek ritkán van lehetőségük más országokban alkalmazott módszerek megismerésére. Tekintettel arra, hogy a V4 országok hasonló kulturális és társadalmi jellemzőkkel rendelkeznek, a tanult jó gyakorlatokat könnyebb átvenni. A projekt segíti a szakembereket szakmai készségeik bővítésében.
Vezető partner: Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata
Képviselő neve: Dr. Kovács Ferenc
4401 Nyíregyháza, Kossuth tér 1.
Telefon: +3642 524-524
E-mail: nagy.edina@nyiregyhaza.hu
Projekt koordinátor: Nagy Edina
1. Partner: Nagykapos Önkormányzata
Képviselő neve: PaedDr. Peter Petrikán, PhD
079 01 Nagykapos, Tolstého 1.
Telefon: +421 56 638 2562
E-mail: mslnt@vkapusany.sk
Weboldal: https://www.vkapusany.sk/
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100093055894859&is_tour_completed=true
Projekt koordinátor: Kássa Melinda
2. Partner: Bielsko-Biala Önkormányzata
Képviselő neve: Jaroslaw Klimaszewszki
43-300 Bielsko-Biala, W. Broniewskiego 23.
Telefon: +48 33 4971497
E-mail: um@um.gorlice.pl
Weboldal: https://bielsko-biala.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100092936106288
Projekt koordinátor: Anna Knopek
Project title: Partnership in early childhood education
Project ID: 22310213
The project is implemented with the support of the International Visegrad Fund.
The amount of the grant: 24.030 eur.
Our project aims to share good practices in the field of preschool education in Nyíregyháza, Veľké Kapušany and Bielsko-Biała with the purpose of partnership building and exchanging education methods in order to help our children to have successful school and kindergarten years. We will organize 3 workshops for the employees of the involved kindergartens to get to know each other's good practices.
The level of qualification is an important factor for economic and social integration; therefore, it is particularly important to avoid mechanisms that could lead to the social exclusion of a child. Surveys show that failure at school is increasingly becoming a social problem in the EU countries and that the number of pupils dropping out of education has reached significant levels. The process of dropping out – through which a child gradually moves away from the educational institution - often starts in kindergarten. In early childhood education, in addition to the above, education for a healthy lifestyle, sustainability and conscious lifestyle is getting an inceasingly prominent role. All European coutries have committed themselves to the promotion of environmental protection and sustainability, addressing even the youngest age group as much as possible. In addition, this is an area in which both of the national and the international cooperation are extremely important. In recent years, partnership and collaboration have become a key factor in the fight against failure at school in many countries. In kindergarten education, parents are regarded our most important partners. It is well known that factors that lead to failure at school are not only to be found in the schools, but also in the families. Our experience shows that close and meaningful cooperation with families in early childhood education can contribute to the prevention of the problems mentioned above.
The education of a child is the primarily the right and duty of his/her family. Kindergartens play a complementary and sometimes mitigating role. Kindergarten education, together with the families, serve the children's development. The prerequisite of this, is the close cooperation with the familes. The project does not build on every day, routine contacts (e.g. short conversations during in the morning and afternoon), but on a broader involvement of parents into the practices. Dealing with the topics of the good practices is a standard task for kindergartens, but the approach is new. In this approach, the kindergarten is not a supplementary actor in the upbringing of the children, but more an initiator and engager. In the project we will collect practices from kindergartens that are not only focusing on the children, but also on families. The added value is the focus on families, and the cross-border network-building to transfer good practices. Within the project, parents are not only advised verbally, but the consortium will also produce a brochure what be used and shared in a longer term. The most important added value of the project is the exchange of experiences. Kindergarten teachers rarely have the opportunity to learn about methods used in other countries. Given that V4 countries share similar cultural and societal characteristics, the good practices learnt are easier to adopt. The project will help professionals to broaden their set of professional skills.
Leader partner: Municipality of Nyíregyháza City with County Rights
Statutory representative: Dr. Ferenc Kovács
Address: Kossuth square 1., Nyíregyháza, 4401, Hungary
Phone: +3642 524-524
E-mail: nagy.edina@nyiregyhaza.hu
Project coordinator: Edina Nagy
1. Partner: Municipality of Velke Kapusany
Statutory representative: PaedDr. Peter Petrikán, PhD
Address: Tolstého 1., Veľké Kapušany, 079 01, Slovakia
Phone: +421 56 638 2562
E-mail: mslnt@vkapusany.sk
Webpage: https://www.vkapusany.sk/
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100093055894859&is_tour_completed=true
Project coordinator: Melinda Kássa
2. Partner: Municipality of Bielsko-Biala
Statutory representative: Jaroslaw Klimaszewszki
W. Broniewskiego 23. Bielsko-Biala, 43-300, Poland
Phone: +48 33 4971497
E-mail: um@um.bielsko.pl
Webpage: https://bielsko-biala.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100092936106288
Project coordinator: Anna Knopek